Image Alt

Cyfrowi nomadzi – bezpieczeństwo

Cyfrowi nomadzi - bezpieczeństwo

Na wstępie trzeba sobie jedno wyjaśnić, absolutnie nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego, jest mnóstwo serwisów, między innymi niebezpiecznik.pl, który omawia szczegółowo zagadnienia bezpieczeństwa, między innymi jak zabezpieczyć swój komputer czy telefon.

Natomiast przed wyruszeniem w podróż upewniliśmy się, czy spełniamy, podstawowe aspekty bezpiecznego cyfrowego podróżowania.

Pamiętaj, że poniższe punkty nadal są istotne nawet jeślni nie podróżujesz na pełen  etat.

Podróże z dzieckiem po Maderze - Wspólnie Przez Świat

Zabezpiecz laptop

Poufność zarówno danych firm dla której pracujesz jak również Twoich jest kluczowa. Przedstawimy teraz absolutne minimum, które zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa w przypadku utraty sprzętu.

  • Ustawienie szyfrowania danych na dysku, co oznacza że bez hasła nikt nie odczyta Twoich danych, nawet jak wymontuje dysk i podepnie do swojego komputera (w teorii)
  • Hasło i blokowanie komputera jak i telefonu za każdym razem, kiedy odchodzisz od urządzenia. Trywialne jednak często lekceważone przez wielu. Warto ustawić sobie autoblokadę po kilku minutach bezczynności,
  • Unikatowe hasła i podwójne uwierzytelnianie. Wiemy jak bardzo jest uciążliwe pamiętanie haseł do wszystkich serwisów, jednak posiadanie jednego hasła do wszystkiego nie jest rozwiązaniem. To  tak jakby mieć do każdego mieszkania, samochodu, sejfu ten sam klucz, co się dzieje jak go zgubisz…? Możesz stracić wszystko. Korzystamy z narzędzia które umożliwia przetrzymywanie skomplikowanych i unikalnych haseł 1Password. Alternatywą jest LastPass lub KeyChain dla użytkowników Apple.
  • Korzystanie z VPN w szczególności jak korzystasz z darmowych/hotelowych WiFi
Zapamiętaj:
  1. Szyfrowanie Dysków,
  2. Kopia zapasowa – backup,
  3. Autoblokada telefonu i komputera,
  4. Podwójne uwierzytelnianie,
  5. Unikatowe hasła – 1Password,
  6. VPN,

Utrata sprzętu

A co w przypadku utraty sprzętu…? Jak to mawia Bartka dyrektor, nigdy nie wiesz kiedy Twój laptop czy telefon wyląduje w Tamizie.

Mając to z tyłu głowy, nasze laptopy to tylko sprzęt, reszta danych jest synchronizowana na różnych serwisach takich jak: Dropbox, Google Drive, iCloud, zresztą możesz przeczytać o tym w poście z jakich serwisów korzystamy jako cyfrowi nomadzi.

Dla niektórych może być to naiwne, natomiast jako pierwsze zdjęcie na aparacie zawsze mamy nasze dane kontaktowe, tak, aby w razie czego szczęśliwy znalazca sprzętu miał ułatwione zadanie. Całe szczęście nigdy nie musieliśmy sprawdzać czy się to sprawdza.

Wspólnie Przez Świat - Przygotowanie do podróży

Płatności

Jeśli jest taka możliwość, głównie używamy zbliżeniowych form płatności np. Revolut,  należy jednak pamiętać, że nie wszystkie waluty są tam dostępne.

Dla tych co nie znają, jest to platforma/aplikacja, który umożliwia natychmiastową wymianę walut po korzystnych kursach,  bez dodatkowych opłat, oczywiście są limity transferów jednak podczas dwutygodniowych wakacji bezpłatna opcja powinna wystarczy.

Dodatkowo Revolut dostarcza kartę, którą możemy podpiąć do telefonu i płacić zbliżeniowo, co jest uznawane za jedną z bezpieczniejszych form płatności. 

Dodatkowo, posiadamy karty zarówno VISA i MasterCard. Często się spotkaliśmy, że w danym kraju można było tylko płacić VISA lub MasterCard. Skoro są dwie różne firmy, to są, to też dwa różne banki, co zapewnia nam spokój w przypadku blokady konta z jednym z banków.

Taką sytuację mieliśmy w Malezji, kiedy to w tym samym czasie bank zablokował nam obie karty, ze względu na podejrzane transakcje z Azji 😀 Przed wyjazdem warto poinformować bank o wyjeździe, żeby automatycznie nie zablokował nam transakcji.

Turbo ważna informacja, na kontach do których są podpięte karty nie trzymamy swoich oszczędności, doładowujemy te konta na czas podróży, co zapewnia nam w najgorszym przypadku utratę budżetu podróży. 

Podróże z dzieckiem po Maderze - Wspólnie Przez Świat
Follow us on