Image Alt

Eksplorowanie USA samochodem wraz z dzieckiem

Jak podróżować po Stanach Zjednoczonych campervanem

Samochodem przez USA wraz z dzieckiem

Kontynuacją naszej podróży po USA jest czterotygodniowa przygoda w campervanie od Travellvers Autobarn po 10 parkach narodowych USA.

Zaczęliśmy w Los Angeles, gdzie wynajęliśmy campervana, natomiast zanim tam dojechaliśmy, spędziliśmy łącznie ponad miesiąc w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Miami i Orlando. 

W dalszej części znajdziesz przydatne informacje dotyczące wynajęcia samochodu oraz poruszania się po Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Prawo Jazdy

W zależności do jakiego stanu się wybierasz, międzynarodowe prawo jazdy może być wymagane lub nie. Podczas odbierania czy rezerwowania campervana w Travellers Autobarn nikt nas o takie nie pytał. Zalecamy dowiedzieć się bezpośrednio u firmy, w której planujesz wynajem lub zwyczajnie je uzyskać. 

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane w urzędzie komunikacji i kosztuje 35zł, czas oczekiwania około 2 tygodni. 

Tip & Tricks

Podobnie jak paszporty, nie zabieraj prawa jazdy ze sobą kiedy wychodzisz z hotelu, trzymaj je w sejfie. Niefortunnie może się zdarzyć, że zgubisz portfel albo staniesz się ofiarą kieszonkowca, a wtedy nici z wynajęcia samochodu. 

Wynajem samochodu

Jak wiesz Stany Zjednoczone są ogromne i trzeba się pogodzić z tym, że nie zobaczysz wszystkiego za jednym razem. Spokojnie można założyć, że każdy stan, to jakby jechać do innego państwa. 

Odległości między miastami i stanami są ogromne, jeśli planujesz odwiedzić wiele miejsc, korzystnie jest wynajęcie samochodu z brakiem limitu kilometrów. Żeby eksplorować USA możesz zarówno zdecydować się na samochód osobowy jak również RV (Recreational Vehicle) – campervan, motorhome. 

Kwestie jaki rodzaj samochodu wybierzesz pozostawiamy oczywiście Tobie. 

Każda z opcji daje ci możliwość przemieszczania i zobaczenia wielu cudownych miejsc.

  • Samochód osobowy – zdecydowanie tańszą opcją jest wynajęcie samochodu osobowego, można kupić w wallmart namiot i w nim spać a tylko od czasu do czasu korzystać z moteli. Musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami wynajęcia hotelu wraz z parkingiem lub miejscem na kempingu żeby rozbić się z namiotem.
  • Campervan – Zdecydowaliśmy się na vanlife od Travellers Autobarn. Daje nam to swobodę spania „gdzie tylko chcemy” i kiedy chcemy. 

Koniecznie sprawdź podczas rezerwacji:

  1. Prawo jazdy międzynarodowe 
  2. Karta kredytowa na imię i nazwisko rezerwującego samochód, najlepiej Visa i MasterCard
  3. Limity na karcie kredytowej
  4. Powiadom bank, że wyjeżdżasz za ocean, dzięki temu Twoje transakcje nie będą automatycznie traktowane jako podejrzane
  5. Rekomendujemy pełną opcję ubezpieczenia, daje cię to spokojną głowę podczas przemieszczania się, zwłaszcza, że w niektórych miastach takich jak San Francisco, czy Los Angeles, nagminnie zdarzają się włamania do samochodów. 
  6. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, sprawdź czy potrzebujesz fotelik czy tylko podkładkę (booster), w różnych stanach są inne przepisy regulujące przewożenie dzieci.
  7. Limit kilometrów – wiele wypożyczalni ustala limit ilości mil jakie możesz zrobić jednego dnia, między innymi dlatego się zdecydowaliśmy na Travellers Autobarn – mają nielimitowane mile. 
  8. Jeśli podróżujesz z dzieckiem i chcesz wypożyczyć campervana sprawdź ile osób może jechać z przodu, nie wszystkie maja 3 siedzenia. 

Jeżli interesuje Ciebie wynajem campervana od Travellers Autobarn, posiadają oni swoje oddziały nie tylko w USA również w Autralii czy Nowej Zelandii.

Jaki nocleg wybrać?

Jest kilka opcji w zależność od budżetu jakim dysponujesz, można wybrać motel, płatne kamping, darmowe kampingi. 

Sprawy mogą się skomplikować, jeśli jesteś wolnym ptakiem jak my i nie planujesz każdego dnia podróży z miesięcznym wyprzedzeniem. W wysokim sezonie w najbardziej popularnych parkach należy rezerwować często z dużym wyprzedzeniem.

Dostępne opcje noclegów:

Publiczne parkingi z możliwością nocowania (stay overnight)$0
BLM - Public Lands (Dispersed Camground),
często rozległe tereny blisko parków narodowych z wyznaczonymi miejscami do campingu
$0
Płatny Kemping, dostępne również w parkach narodowych,
zazwyczaj z prysznicem, czasem z pralnią
$15 - $75
Hotel z dostępem do parkinguod $160

Darmowych parkingów lub Public Lands  szukamy głównie w aplikacji Dyrt (7 dniowy trial) oraz Park4Night, która jest darmowa. Tak jak w Szkocji super się sprawdza się aplikacje park4night, tak tutaj, dane często są nieaktualne. W dużo miejscach pomimo tego, że w aplikacji jest informacja, że można zostać na noc, to przy parkingach była jasna informacja zakazu parkowania przez noc. NO OVERNIGHT PARKING.

Tip & Tricks

W parkach narodowych nie można zostawać na noc poza wyznaczonymi płatnymi kempingami. W Big Sur kara nawet do $1000.

Koszt paliwa

Niezależnie od tego czy wynajmujesz samochód w Europie czy Ameryce, należy dodać do swojego budżetu koszty paliwa. Tak jak i w Polsce, ceny różnią się pomiędzy stanami, poniżej znajdziesz ceny najtańszej benzyny (87 oktanów) z poszczególnych stanów, w których byliśmy. Szczegółowe ceny ze wszystkich stanów znajdziesz  tutaj tutaj.

Tip & Tricks

Płacąc gotówka często jest 10 centów na galon taniej! Korzystająć z aplikacji Google Maps możę sprawdzić ceny paliwa, które mogą się różnić nawet o jednego dolara w odległości jednej mili od siebie.

Czas29 dni
Przejechane kilometry8207,78km (5098mil)
Koszt paliwa$1036,09

Czy tam jest bezpiecznie?

Nocowanie w Parkach Narodowych jest bezpieczne, ludzie są przyjaźni i nigdy nie mieliśmy niemiłych sytuacji. Spanie na parkingach wiąże się na pewno z większym ryzykiem. W dużych miastach takich jak San Francisco trzeba być świadomym, że nagminne są włamania do samochodu.

Tip & Tricks

Nigdy nie zostawiaj na siedzeniu żadnych rzeczy rzeczy, które mogły by skusić potencjalnego włamywacza.

Wspólnie Przez Świat
Dowiedz się więcej o USA

NASZE TOP MIEJSCA

Hardcorowy Szymek i jego...

Przygotowanie do podróży

Najczęściej zadawane nam pytanie od przyszłych rodziców lub osób które zamierzają podróżować z dzieckiem, to od jakiego wieku polecamy podróżowanie, albo od jakiego wieku dziecko jest gotowe na podróże.

Zawsze odpowiadamy tak samo - pytanie nie jest kiedy dziecko jest gotowe, a kiedy rodzice gotowi. To tylko od Ciebie zależy, kiedy spakujesz walizkę, czasem dwie albo nawet jak potrzebujesz trzy (czego zdecydowanie odradzam) i wyruszysz w swoją podróż.

Wspólnie Przez Świat - Przygotowanie do podróży
Follow us on