Image Alt

Podróż na Maderę nie tylko z dzieckiem

Jak podróżuje się z dzieckiem po Maderze?

Zacznij eksplorować Maderę

Jeśli mielibyśmy opisać Maderę w trzech słowach, to od razu nasuwają nam się: różnorodna, zielona, poprostu cudowna.

Jest jeszcze kilka innych, ale o to możesz nas zapytać na naszym Instagramie @WspolniePrzezSwiat – obiecujemy odpiszemy 🙂 Mało jest takich miejsc na świecie, a jednak już trochę odwiedziliśmy z Szymkiem odkąd skończył 7 miesięcy, które są tak naturalnie piękne i dostępne z dzieckiem.

Nie musisz przemierzać kilku godzin wędrując po dżungli, żeby zobaczyć zapierające dech w piersiach wodospady, czy skryte szczyty góry w chmurach przy zachodzie słońca. Brzmi trochę jak z reklamy? Z pewnością, jednak spędzając dwa miesiące na tak małej wyspie, mogliśmy zobaczyć, poczuć i przede wszystkim doświadczyć mnóstwa pięknych miejsc.

Chcemy podzielić się z Tobą naszymi spostrzeżeniami z punktu widzenia rodzica, który wędrując z niemowlakiem, czy kilkuletnim dzieckiem, z pewnością zwraca uwagę na inne rzeczy, niż ci co podróżują solo. Zapraszamy Cię na wirtualną wycieczkę po Maderze!

Podróże z dzieckiem po Maderze - Wspólnie Przez Świat

Wskazówki zanim wyjedziesz

Każdy kto był lub mieszka na Maderze wie, że nie ma co ufać prognozom pogody sprawdzając je w internecie. To jedna wielka loteria. Od razu przypomina nam się historią z Bieszczad (które kochamy!), kiedy pytaliśmy się jednego z mieszkańców: panie a jaka jutro będzie pogoda, na co dostaliśmy odpowiedź: Drodzy Państwo dopóki Pan Bóg nie pisze w internetach pogody to jest jedna wielka niewiadoma! I choć Bieszczady oddalone od Madery o tysiące kilometrów to dosłownie tymi słowami można by odpowiedzieć jakiej pogody można spodziewać się na Maderze. Co więcej to, że leżycie w słońcu w stroju kąpielowym nad oceanem na złotym piasku na plaży Machico i wygrzewać dupkę wcale nie oznacza, że jak pojedziecie w wyższe partie wyspy to będziecie chodzić w koszulce na ramiączka 🙂 Podróżując z dziećmi po Maderze należy pamiętać, że aura potrafi być zmienna na przestrzeni bardzo krótkiego czasu, jak również w różnych rejonach wyspy.

Zmienna pogoda! Wrzuć do bagażnika czy plecaka czapkę, cieplejsza bluzę lub wiatrówkę. O ile dorośli są w stanie zagryźć zęby i przetrwać, tak z maluchami lepiej nie ryzykować.

Natomiast lato w Polsce, to również lato na Maderze, tylko zaczynające się już w kwietniu, a czasami już w marcu hehe. Temperatury zaczynają spadać po wrześniu. Ale uwierzcie nam luty jest również pięknym miesiącem na wyjazd, bo wtedy jest stosunkowo ciepło, a wyspa jest taka zielona jak mięta z reklamy słynnego drinka mojito. Pamiętajcie nie bez powodu Madera nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny.

Drogo czy niedrogo?

Ceny - musimy przyznać, że ceny nie są niskie, co więcej jak porównywaliśmy z londyńskim Lidl'em to nawet wyższe. Jednak nie ma się co dziwić, Madera jest wyspą, gdzie towary docierają drogą morską lub powietrzną. Utrudniony transport z pewnością ma na to wpływ. Ale są też tańsze produkty i takie właśnie wybieraliśmy.

Restauracje też nie odstają zbyt bardzo od Polski, bo uważamy, że z kolei w Polsce wszystko podrożało. Podsumowując na Maderze nie doznacie zbyt dużego szoku cenowego. Przykładowo produkty:

Bolo do Caco(słynny maderski chlebek )1,5€
Ser w plastrach1,0€
Mleko 1l0,6€
Masło1,3€
Pomidory koktajlowe (mały kubeczek)1,1€
Hummus1,5€
Wino (tanie ale dobre :))1,5€
Port Wine4,5€
Benzyna1,4€
Kawa (restauracja) 1,1€-1,8€
Lody na patyku (restauracja)1,4€
Lody (gałka)1,8€
Nocleg (mieszkanie w dobrej lokalizacji)35€-50€

Najczęściej kupowaliśmy w Pingo Doce i Continente, są to dobrze zaopatrzone supermarkety, praktycznie wszystko tam dostaniecie (łącznie z fotelikiem dla dziecka).

Jak poruszać się po wyspie

O transporcie miejskim za wiele Wam nie powiemy, bo choć zazwyczaj korzystamy z tego typu transportu, szczególnie w Azji, to na Maderze w autobusie z Zuzy i Szymka chorobą lokomocyjną nie dalibyśmy rady.

Poza tym najwygodniej, najlepiej i we własnym tempie po Maderze przemieszczać się wynajętym samochodem. Za wypożyczenie Fiata Punto na 21 dni zapłaciliśmy jedynie 145€, ale bez dodatkowego ubezpieczenia i bez fotelika (fotelik kupiliśmy sami na miejscu za 20€).

Jeżeli kalkulator nie kłamie to wychodzi niecałe 7€ za dobę. WOW taniej niż trasport publiczny w Londynie. Jeśli rozważasz krótszy okres trzeba liczyć z wyższą kwotą nawet około 20-30€ (nie dotyczy Mercedesów i Porsche hehe).

Nie mamy potrzeby jeżdzenia super autami, wystarczą nam cztery kółka, kierownica i jakieś dwa pedały, ale w tej cenie dają trzy 😛 Niestety przy wynajmie bez pełnego ubezpieczenia pojawia się magiczne słowo jak depozyt.

Trzeba wpłacić kwotę (u nast to było 1050 euro!!!) a jak się nic nie stanie, to kwota jest zwracana. W zależności od wypożyczalni może pojawić się znacznie mniejszy depozyt, więc warto to sprawdzić, gdyż te środki muszą być na waszej karcie.

Turbo ważna sprawa, karta musi być na tę samą osobe, która jest głównym kierowcą. W Portugalii kontynentalnej mieliśmy z tym problem i spędzieliśmy 3h w wypożyczalni, kombinując ze bankiem na infolinii. Gorąco pozdrawiamy Herz 😀

Czy tam jest bezpiecznie?

Piraci już dawno przestali atakować Maderę, czuliśmy się bardzo bezpiecznie, no może poza momentami, gdzie jechaliśmy drogą dwukierunkowa, która wyglądała jak jedna kierunkowa i nagle z naprzeciwka pojawiało się auto i musieliśmy się minąć ocierając prawie o lusterka.

Szczególną ostrożność zalecamy na niektórych lewadach, widoki zapierają dech w piersiach i absolutnie mogą oszołomić na tyle, że nie dostrzeżemy braku barierek. Chwila nieuwagi może sprawić, że staniemy nogą o parę centymetrów za daleko, a to z kolei może skończyć się nie najlepiej dla nas. Co więcej podczas silnych ulew szlaki mogą być zawalone skałami. Choć wiemy, że widoki kuszą to w tym przypadku apelujemy o rozwagę 🙂

Hardcorowy Szymek i jego...

Przygotowanie do podróży

Najczęściej zadawane nam pytanie od przyszłych rodziców lub osób które zamierzają podróżować z dzieckiem, to od jakiego wieku polecamy podróżowanie, albo od jakiego wieku dziecko jest gotowe na podróże.

Zawsze odpowiadamy tak samo - pytanie nie jest kiedy dziecko jest gotowe, a kiedy rodzice gotowi. To tylko od Ciebie zależy, kiedy spakujesz walizkę, czasem dwie albo nawet jak potrzebujesz trzy (czego zdecydowanie odradzam) i wyruszysz w swoją podróż.

Wspólnie Przez Świat - Przygotowanie do podróży
Follow us on