Image Alt

Blog

Śladami serialu Dark - Netflix

Śladami serialu Dark – Netflix

Za każdym razem kiedy postanowimy podążać śladami Hollywood, staramy się wczuć jak najbardziej w klimat danej lokacji. Tak też było tym razem, kiedy pojechaliśmy się w okolice Berlina, poszukiwać scen z serialu Dark od Netflix.

Przy tak mrocznym, gęstym wręcz lepkim serialu, bardzo ciężko jest wejść w stan, który powoduje totalne zanurzenie w scenerii, która nas otacza ?‍. Zwłaszcza kiedy towarzyszy temu piękna pogoda, słońce i wakacyjny klimat. Jeśli planujesz podążać śladami serialu Dark, zdecydowanie polecamy jesienną aurę, która pomoże Wam wczuć się w klimat miasta Winden.

Szkoła – Reinfelder

Stojąc na środku boiska przed szkoła, zakładam słuchawki i puszczam na Spotify „Keep the street empty from me” ?. Totalnie odcinam się od innych bodźców, które do mnie docierają, a szepczący wokal sprawia, że coraz bardziej tonę w otaczającym świecie. Rytm tej piosenki sprawia, że cyklicznie przed oczami pojawiają się postaci z serialu, mam wrażenie ze zaraz przejdzie obok mnie Jonas z Bartoszem. Młoda Hannah wskoczy na ławkę, żeby podejrzeć, co się dzieje w szatni ?, a przez główne wejście wybiegnie Magnus. ?

Będąc tutaj odnoszę wrażenie jakbym uczestniczył w jednym z odcinków… jest idealnie. Dokładnie tak jak zapamiętałem z serialu. Mam ciarki… ? Będąc tutaj odnoszę wrażenie jakbym uczestniczył w jednym z odcinków… jest idealnie. Dokładnie tak jak zapamiętałem z serialu. Mam ciarki… ?

Każdy detal, który widzę jest absolutnie niezmieniony – dokładnie te same dominujące kolory, ułożenie elementów scenografii wszystko pasuje. Jedynie kwitnąca latorośl na ścianie różni się od tej usychającej w serialu. Jednak czy to nie podkreśla sedna tematyki serialu? ?

Miałem tak wielką ochotę chwycić za klamkę, otworzyć drzwi do szkoły i przejść się jej korytarzami. Może Wam się to uda ? – jesienią kiedy szkoła będzie otwarta. Nie mogę się napatrzeć na ten budynek, na zakamarek w którym Hannah czekała na Urlicha, na główne drzwi, tak jakby trochę licząc, że zaraz coś się wydarzy. ?

Śladami serialu Dark - Netflix - Szkoła - ReinfelderŚladami Dark - Serial Netflix - Szkoła - Reinfelder
Dokładna Lokalizacja sceny z serialu Dark

Szkoła – drugie wejście

Mijając kolejne okna można zajrzeć do salek szkolnych, może to właśnie jedna z nich posłużyła twórcom jako plan filmowy… ? Nas jednak interesuje drugie wejście do szkoły, które jest po przeciwnej stronie względem poprzedniej lokalizacji.

Zza rogu ukazuje się mały plac ze stołami do tenisa. Hmmm… czy toooo jest… czy to jest ten stół, o który opierała się młoda Katherina paląc papierosa…? Szybkie spojrzenie na telefon, na którym mam screen z serialu.
Ooooo tak! Mamy to ?SPOILER ALERT – POKAŻ TREŚĆ

SPOILER ALERT

To dokładnie tutaj miała miejsce rozmowa Hannah i Katherina, która jednoznacznie naznaczyła i określiła przyszłość Reginy. Scena, w której ukazana jest fanatyczna miłość i bezwzględność młodziutkiej Hannah. Ponownie mam ciarki. W międzyczasie muzyka zmieniła się na tę z niemiecką lat 80-tych, po prostu idealnie…

Mam jeszcze jedno przeczucie co do tej lokalizacji, jednak o tym mówię w klipie, sami zobaczcie. ?

Śladami serialu Dark - Netflix - Szkoła - ReinfelderŚladami serialu Dark - Netflix - Szkoła - Reinfelder
DOKŁADNA LOKALIZACJA SCENY Z SERIALU DARK

Kościół – spotkanie Stranger

To właśnie ta lokalizacja zainspirowała nas na samym początku do podążania śladami serialu Dark. Znalazła się ona jako pierwsza na naszej liście. Sami przyznajcie że robi wrażenie. ? Miejsce jest nie tylko ciekawe ze względu na sam serial, ale również pod kątem architektonicznym i historycznym. Więcej informacji o tym cmentarzu znajdziecie na początku wpisu po prawej stronie.

Śladami serialu Dark - Netflix - Kościół StahnsdorfŚladami serialu Dark - Netflix - Kościół Stahnsdorf

W tej lokalizacji odbyło się wiele kluczowych scen między innymi: wizyta mamy Mads’a Nielsen na cmentarzu, dramatyczne spotkanie Noah z Helge Doppler. Jednak dla nas najbardziej zaskakująca i perfekcyjna jest scena Jonasa ze Stranger’em. Zwrócimy uwagę na kompozycję kadru: mamy tutaj prostopadłe i szerokie ujęcie bohaterów siedzących na ławce. Po jednej stronie znajduje się Stranger, a tuż obok niego Jonas. Przypadek? ?

Jak się później okazuje taka kompozycja nie jest absolutnie przypadkowa, dostrzegamy tutaj spotkanie tych samych osób tylko z innych lat. Symetryczne wręcz lustrzane zestawienie postaci, idealnie podkreśla sytuacje jaka tutaj ma miejsce. Idealnie. ?

Śladami serialu Dark - Netflix - Kościół StahnsdorfŚladami serialu Dark - Netflix - Kościół Stahnsdorf
DOKŁADNA LOKALIZACJA SCENY Z SERIALU DARK

Dom starości – Helge Doppler

Z tej lokalizacji chyba cieszymy się najbardziej – naprawdę nie było łatwo ją znaleźć. ? Tylko dzięki naszej determinacji i spamowaniu profili społecznościowych serialu Dark, byliśmy w stanie odnaleźć „źródło” informacji, które doskonale wie, co to za miejsce. Tak naprawdę bez pomocy znajomego z instagrama nie bylibyśmy w stanie odnaleźć tego budynku.?

Według naszego nowo poznanego kolegi, który mieszka w okolicy, jest to stary opuszczony szpital, jednak ciężko było nam w to uwierzyć. Jak przyjechaliśmy na miejsce, to na korytarzu było włączone światło… w środku całkiem nowe łóżka szpitalne… Jakoś się nam to totalnie nie spinało. ? Dopiero po powrocie do domu, zaczęliśmy szukać informacji na temat tego miejsca. Jak się okazało jest to budynek, które można wynająć jako szpitalny plan filmowy – teraz wszystko się zgadza. ? A już myśleliśmy, że to jakieś podziemne niemieckie laboratorium.?

Żeby zobaczyć budynek trzeba przejść obok zniszczonej budki strażniczej ze szlabanami, następnie około 5 minut iść długą aleją, na końcu której ukaże się budynek z brunatnej cegły.

W momencie kiedy za drzew zaczęła się wyłaniać bryła budynku, moja twarz totalnie zamarła i jednocześnie pojawiał się coraz większy uśmiech zaskoczenia. Po raz kolejny mamy to ?

Tak to stąd Helge Doppler wymykał się pod osłoną nocy, żeby przenosić się w czasie, starając się zmienić bieg wydarzeń na przestrzeni lat.

Klimat jaki tam panuje idealnie pasuje do sceny, którą chcemy odwzorować. Totalna cisza, momentami tylko słychać jak mocniej wiatr świszcze między drzewami. Tym razem nawet nie chciałem zakładać słuchawek z muzyką Dark. Nie potrzebowałem niczego więcej, żeby zobaczyć wybiegającego w piżamie Helge. No i jeszcze dodatkowo sama historia opuszczonego szpitala. Miazga.

Śladami serialu Dark - Netflix - Dom starościi Helge DopplerŚladami serialu Dark - Netflix - Dom starościi Helge Doppler

DOKŁADNA LOKALIZACJA SCENY Z SERIALU DARK

Wiadukt

Jak dotarliście z nami tak daleko to oznacza tylko jedno, że jesteście zakręceni tak samo jak my na punkcie serialu Dark. Jest to ostatnia na naszej liście lokalizacja. Miejsce jest totalnie skryte w głębi lasu. Jak zobaczycie na mapę to uświadomicie sobie, że było naprawdę ciężko ją znaleźć.

Naszym punktem kontrolnym była stara, nieużywana już linia kolejowa, która łączyła Berlin z okolicznymi miejscowościami. Mieliśmy wiele wątpliwości idąc przez z las, co zastaniemy na miejscu. A tu niesamowita niespodzianka… po raz kolejny jest idealnie.

Zwrócicie proszę uwagę, że po raz kolejny nic tutaj nie zostało zmienione, wzory graffiti dokładnie takie same jak w serialu. Może zabrzmi to śmiesznie, ale nawet drzewa idealnie się układają w kadrze tak jak w scenach serialu – co jak już się kilkukrotnie przekonaliśmy przy okazji innych filmów nie jest takie oczywiste.

Zarówno tory jak i wiadukt pojawiają się w serialu kilkukrotnie. Pierwszy raz już w pilotażowym odcinku, kiedy zaginął Mikkel. Dzięki dobremu montażowi i scenografii, oglądając serial odnosi się wrażenie, że są one znacznie bliżej miasta niż w rzeczywistości.

Kolejny raz wykorzystana jest przy okazji wędrówki Magnusa po lesie. Podczas której znajduje Franziski wisiorek pod wiaduktem.

Śladami serialu Dark - Netflix - WiaduktŚladami serialu Dark - Netflix - Wiadukt

DOKŁADNA LOKALIZACJA SCENY Z SERIALU DARK

Czy miasto Winden istnieje?

Dzięki temu, że jest to europejska produkcja, odnosi się wrażenie większej realności historii, nawet jak jest ona z pogranicza sci-fi. Strasznie to dziwne, ale mamy wrażenie, że jest bardziej namacalna, niż te ze świata Hollywood, który traktujemy bardziej jak ze świata marzeń, świata do którego nie mamy dostępu. Traktujemy go tym samym jako nierealny, wymyślony.

Dodatkowo jak mogliśmy się przekonać nie jest tak zmanipulowana przez CGI. Oczywiście jak na serial sci-fi przystało, są wykorzystane efekty specjalne, jednak serial jest tak mocno osadzony w realiach, że absolutnie nie przeszkadza to.

Odpowiadając na kluczowe pytania:

  1. Czy istnieje miasto Winden? Nie, nazwa została wymyślona na potrzeby serialu Dark,
  2. Czy znaleźliście jaskinie? – nie, była ona elementem scenografii stworzonym na potrzeby serialu. Jedynie nieliczne sceny z jej wnętrza były kręcone w prawdziwych podziemiach,
  3. Czy widzieliście elektrownie jądrową? Nie znaleźliśmy żadnych informacji, które mogły by potwierdzić lokacje. Najbardziej rozsądnym było by wybrać tę najbliższą Berlina, czyli Rheinsberg. Jednak opierając się na zdjęciach z internetu, to nie pasuje ona do tej z serialu.

Jeżeli macie jakiekolwiek informacje związane z innymi lokalizacjami serialu Dark, chętnie usłyszymy wskazówki jak je znaleźć na hey@wspolnieprzezswiat.pl.

Inne filmy kręcone w Berlinie

Post a Comment

Follow us on