Jak się pakuje Hardcorwy Szymek?
Nasze pakowanie można by opisać jednym słowem - minimalistyczne. Zawsze wychodzimy z założenia, że gdziekolwiek nie pojedziemy i czegoś nam naprawdę zabraknie, to po prostu to kupimy. Jeszcze nie zdarzyło nam się, że czegoś nam na tyle brakowało, że nie mogliśmy bez tego przeżyć.
W podróży przemieszczamy się dość często, zazwyczaj jest to raz w tygodniu, chociaż zdażało się i co drugi dzień, dlatego też zabieramy najmniej jak to możliwe. Nie tylko z względu na dodatkowe koszta za bagaż, ale przede wszystkim, za wygodę. Musisz przyznać, że zdecydownie łatwiej jest przemieszczać się, gdy masz jeden plecak zamiast trzech walizek, prawda?
Czego nie zabieramy
Przede wszystkim rzeczy z gatunku „a może się przyda”, bo najprawdopodobniej się to nie przyda.
Nie zabieramy ze sobą książek (w tym przewodników), bo nie mamy czasu na czytanie w podróży a jeśli nawet znajdziemy chwilę, to mamy e-book, audiobook lub zwyczajnie screenshoty, tego co może potencjalnie się przydać. I tutaj ponownie wracamy do przygotowania cyfrowego w podróży. Nie zabieramy też lekarstw na każdą chorobę, syropów dla dziecka w pięciu smakach. W naszych plecakach nie znajdziesz też biżuterii na każdą okazję, dziesięciu par butów, itd.
Jeśli chodzi o kosmetyki można by się pokusić, że jesteśmy dzikusami haha ?. Antyperspirant, suchy szampon, który ratuje życie zwłaszcza na campingu, pomadka ochronna do ust i krem do opalania, szczoteczki do zębów i pastę. Resztę kupujemy na miejscu w razie potrzeby.
A co z zabawkami?
I tutaj sprawa się kąplikuje i pozostawiamy ją do samodzielnego rozkminienia ? Natomiast chętnie podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem, niekoniecznie wzorcowym.
Oczywiście wszystko zależy w jakim wieku i na jakim etapie rozwoju jest dziecko. Dodatkowo zależy też, na jak długo wybierasz się w podróż. Jeśli na dwa tygodnie, to zapewne, Twoje maleństwo obejdzie się bez 10 różnych edukacyjnych zabawek.
Dla Szymka zazwyczaj zabieramy kilka jego ulubionych, w danym momencie zabawek. Wybierając się w podróż po Azji, mielismy ze sobą zaledwie dwie książeczki i foremki do układania na piasku. Było to dość wymagające, żeby zaspokoić jego potrzeby, zwłaszcza spędzając 8h w autokarze. Trzeba jednak pamiętać, że na około nas jest masa darmowych „zabawek”, patyki, liście kamienie, co można przekształcić w super zabawkę, niekoniecznie ze sklepu.
Jak podróżujemy z dzieckiem
Popełniliśmy masę błędów
Pakując się na trzymiesięczna podróż po Azji z naszym 14-miesięcznym Szymkiem, spakowaliśmy masę niepotrzebnych rzeczy. Cztery par getrów, bluzy na długi rękaw, kurtki, nie jedną tylko kilka, gdzie jak się potem okazało Szymek popylał większość czasu na pampersie i krótkiej koszulce haha. Pisząc o pieluszkach… zabraliśmy ich duuuużo jakby conajmniej dzieci w Azji nie robiły kupy i nie sikały. Po miesiącu odesłaliśmy całą walizkę z powrotem do Polski, zwyczajnie nie było sensu z tym jeździć przez kolejne tygodnie.
Była to dla nas ogromna lekcja, jeśli chodzi o rzeczy dla malucha.
Jedno z nielicznych o czym warto pamiętać, to mleko dla niemowląt, zarówno w Malezji jak i Indonezji, to towar luksusowy i ciężko w mniejszych miejscowościach go dostać, a na wyspach Gili graniczy to z cudem.
Aplikacja do pakowania?
Każda podróż czegoś nas uczy w kontekście pakowania i za każdym razem robimy aktualizację rzeczy których potrzebujemy lub totalnie się nie sprawdziły.
Jeżeli jesteś osobą, która lubi zaplanować, co zabrać ze sobą już przed podróżą, świetnym narzędziem jest Trello.
Co prawda jest to narzędzie ze świata IT, głównie do zarządzania projektami, jednak czy kolejna podróż nie jest projektem. W łatwy sposób można zaadaptować je do planowania, gdyż aplikacja jest mega prosta i intuicyjna.
Pokażemy Ci jak to u nas wygląda. Nasza tablica planowana jest podzielona na kilka etapów MAGAZYN, DO SPAKOWANIA, PRZYGOTOWANE, SPAKOWANE. Za pierwszym razem jak zaczęliśmy korzystać z Trello, dodaliśmy wszystkie rzeczy jakie potrzebujemy w podróży i umieściliśmy je w kolumnie MAGAZYN. Zwróć uwagę, że nie za każdym razem potrzebujesz te same rzeczy, wszystko zależy od rodzaju podróży. Jednak kiedy je raz dodasz, możesz z nich wielokrotnie korzystać i budować swój własny “magazyn” potrzebnych rzeczy w podróży.
Nie jest to konieczne, natomiast każda z dodanych rzeczy (kart), posiada tag: ELEKTRONIKA, ZUZA, BARTEK, SZYMEK, DOKUMENTY, KOSMETYKI, ostatnio nawet dodaliśmy CAMPING. Pozwala nam to grupować rzeczy, które trzeba przygotować, zazwyczaj Bartek jest odpowiedzialny za elektronikę i nasz cyfrowy świat, dokumenty i swoje rzeczy, natomiast Zuzka, za swoje ubrania kosmetyki, plus Szymka rzeczy.
Etapy planowania
Aby sprawnie się spakować, należy przesuwać elementy do kolejnych kolumn znajdujących się po prawej stronie.
MAGAZYN – wszystkie elementy, które kiedykolwiek nam były potrzebne w podróży. Z tego miejsca przeciągamy rzeczy do kolejnej kolumny DO SPAKOWANIA planując naszą podróż.
DO SPAKOWANIA – list rzeczy które chcemy zabrać ze sobą już na konkretna podróż.
PRZYGOTOWANE – to kolumna do której przenosimy rzeczy z DO SPAKOWANIA. Nie koniecznie muszą one leżeć już w walizce, ale już czekają na spakowanie. Przykładowo kupiliśmy już repelent na biwak albo mleko dla dziecka, jednak jeszcze go nie spakowaliśmy.
SPAKOWANE – ostatnia kolumna w której umieszczamy rzeczy które już spakowaliśmy, które są już w walizce i nie musimy 10x sprawdzać czy faktycznie już spakowaliśmy. I pytać się co pięć minut, a zabrałeś paszporty?
Po każdej podróży przychodzi czas na porządki, wszystkie rzeczy wracają do pierwszej kolumny, czyli do MAGAZYNU.
Dlaczego korzystamy z Trello?
- nie zapominamy zabrać rzeczy,
- ułatwia planowanie podróży,
- wielokrotnie można wykorzystać,
- dostępne dla każdego z nas,
- oszczędza czas i redukuje stres – brzmi jak z reklamy farmaceutycznej 😀
Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładową tablicę, którą możesz skopiować po założeniu konta na Trello i tym samym zaoszczędzić czas na tworzenie własnej tablicy od podstaw.
Inne super moce Trello
Check lista – można ją dodać do każdej z kart. Przykładowo dla aparatu będzie ona wyglądać tak: aparat, ładowarka, obiektyw, filtr, dodatkowe baterie itd.
Udostępnianie – tablice w Trello można udostępniać, więc można mieć jedna listę do której mają dostęp nasi znajomi czy partner. Mega ułatwienie jak wybierasz się na wakację ze znajomymi.
Oznaczanie – każda karta może mieć przypisaną osobę, która jest odpowiedzialna, za dane zadanie
Deadline – do każdej karty możesz ustalić datę do kiedy ma być zrobiona dana czynność, przydatne, przy niezbędnych dokumentach: wykupienie wizy, ubezpieczenia, itp.
#odwazsiemarzyc
Musisz tego doświadczyć
Kambodża
2022
Tajlandia
2022
Emiraty Arabskie
2022
Hiszpania
2021
Sycylia
2021
Sardynia
2021
Madera
2021
Belgia
2021
Wietnam
2020
Luxemburg
2020
Sri Lanka
2019
Szwajcaria
2019
Szkocja
2019
Francja
2019
Belgia
2019
Holandia
2019
Portugalia
2018
Anglia
2018
Nasz dom przez 3 lata
Niemcy
2018
Malezja
2017
Singapur
2017
Indonezja
2017
Niemcy
2017
Maroko
2017
Tajlandia
2016
Włochy
2016
Belgia
2015
Holandia
2015
Turcja
2015
Francja
2015
Grecja
2014
Teneryfa
2014
Belgia
2014
Szwecja
2012
USA
2012
Niemcy
2011
Czechy
2011
Litwa
2010