Nocny pociąg do Lizbony
Night train to Lisbon (2013) to film, który powstał na podstawie książki Pascal Mercier o tym samym tytule. Najbardziej fascynujące w poszukiwaniu lokalizacji tej historii jest wcielenie się w głównego bohatera Raimund Gregorius (Jeremy Irons). Podobnie jak on podążamy śladami książki / filmu i dokładnie tak samo jak on, nie znając Lizbony, przemierzamy kolejne uliczki.
Bille August zabiera nas na wycieczkę po Lizbonie pokazujące nam przeróżne lokalizacje stolicy Portugalii. Jednak podróż ta jest nie tylko geograficzna, ale również jest podróżą w czasie, gdyż liczne retrospekcje z czasów dyktatury Salazara, pokazują nam inne oblicze Portugalii.
Zdjęcia do nocnego pociągu były robione od 11 marca do 4 maja 2012 roku, co idealnie zgrało się z czasem kiedy byliśmy w podróży dookoła Portugalii, tylko 6 lat później ? Jeśli chcielibyśmy odwzorować każdą ze scen, to zdecydowanie nie starczyłoby nam na to czasu, gdyż na każdym kroku można zobaczyć kadry z tego filmu. Między innymi punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara, wąskie uliczki Alfamy, Bairro Alto lub Rossio.
Nie mniej jednak Nocny pociąg do Lizbony nie rozgrywa się tylko w Portugalii. Początkowa scena w której nieznana kobieta postanawia popełnić samobójstwo, rozgrywa się na szwajcarskim moście Kirchenfeldbrücke w Bernie.
Cmentarz Prazeres
Naszą podróż śladami Hollywood rozpoczynamy od sceny z cmentarza (00:15:34), który znajduje się zachodniej części Lizbony w dzielnicy Prazeres.
Żeby się tam dostać najlepiej połączyć to z jedną z topowych atrakcji stolicy, czyli przejazd zabytkowym i kultowym tramwajem nr 28. Tuż obok wejścia na cmentarz jest początkowa stacja, w związku z czym załapiecie się na pewno na miejsca ? Do odwzorowania sceny najlepiej być w godzinach otwarcia cmentarza czyli od 9 do 17 w zależności od pory roku i dnia tygodnia.
Koniecznie sprawdź aktualne godziny otwarcia w momencie kiedy już tam będziecie. Oczywiście gorąco zachęcamy do wejścia do środka.
Dokładna Lokalizacja sceny z filmu NOCNY POCIĄG DO LIZBONY
Pitta Camiseiros
Kolejną sceną (00:19:43) z „Nocny pociąg do Lizbony”, jest moment kiedy to Raimund Gregorius (Jeremy Irons), postanawia kupić sobie ubrania. Przecież przyjechał spontanicznie do Portugalii, w związku nie przy sobie nic poza książką, której podąża śladami.
Kontynuacją tej sceny jest widok na Arco da Rua Augusta, kiedy już Raimund wychodzi ze sklepu i skręca w prawo. Staraliśmy się odwzorować również tę scenę, natomiast ze względu na niesamowity ruch na tej ulicy i rozstawione ogródki restauracyjne na środku alei, wyglądało to co najmniej średnio.
Bez względu jak wyglądał proces doboru lokalizacji w „Last train to Lisbon”, wybór akurat sklepu z galanteria Pitta, był strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze już sama elewacja różni się od innych gęsto zabudowanych ulic. Bogato zdobione drewnem wejście od razu przykuwa nasze spojrzenie i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Co więcej przed wejściem, z ciemnej kostki brukowej ułożona jest nazwa sklepu, która wyróżnia się pośród jasnej promenady. Ciekawe jest tez to, że jest to już jeden z nielicznych sklepów prowadzonych z tradycja.
W momencie kiedy szukaliśmy informacji na temat tego miejsca okazało się, że mamy niesamowite szczęście, gdyż od maja 2018 jest on w trakcie likwidacji. Pozostaje pytanie co stanie się z samym lokalem, czy wykupi go jedna z dużych sieciowych marek i tym samym pozbawi go zarówno klimatu, ale tez wyglądu elewacji. A to będzie prowadzić do tego ze nie będzie już możliwości odwzorowania, zobaczenia na żywo sceny z tego filmu. Jeśli macie podobną zajawkę jak my – spieszcie się póki jeszcze istnieje?
Trafić na tę ulice jest szalenie łatwo, gdyż jest to główna aleja prowadząca do Comércio Plaza, jednej z atrakcji Lizbony. Natomiast w szczycie sezonu może być dość trudne odwzorowanie tej sceny ze względu na absolutne zatłoczenie tej uliczki. W związku z czym najlepiej pójść tam z samego rana.
DOKŁADNA LOKALIZACJA SCENY Z FILMU NOCNY POCIĄG DO LIZBONY
Belem River Station
Ostatnią już naszą sceną (00:46:10) z tego filmu było odwiedzenie stacji promu, na który wsiada główny bohater.
Odwiedzenie tego miejsca najlepiej połączyć z atrakcją turystyczną jaką jest słynne Belém Tower. Dojechać do tej stacji można bezpośrednim pociągiem z centrum Lizbony i wysiąść dosłownie pos stacją, skąd odpływają promy.
Co ciekawe podczas realizacji zdjęć do „Nocny pociąg do Lizbony” tuż obok stał kiosk, który widać w kadrze. Natomiast aktualnie już go nie ma. Ważne, żeby nie być zbyt późno, aby światło pasowało do tego co jest w filmie.