Image Alt

Podróż do Tajlandii nie tylko z dzieckiem

Podróż w ciąży, czyli

Zacznij eksplorować Tajlandię

Pozwól, że na chwilę cofniemy się w czasie do naszej pierwszej styczności z azjatycką kulturą, mentalnością, stylem i jakością życia.

Na tamten moment, a było to w 2016 roku, kiedy Zuzka była w ciąży z Szymkiem, zaskakiwało nas w zasadzie wszystko: jedzenie na ulicy, ubiór, zachowanie, warunki życia, które wzbudzały wiele pytań i prowokował do dyskusji. Dla nas był to zwyczajnie szok kulturoway.

Dziś mając już za sobą wraz z dzieckiem 7 krajów Azji południowo-wschodniej: Malezję, Indonezję, Singapur, Sri Lanke, południowy Wietnam, Kambodżę no i Tajlandię, do której wróciliśmy po 6 latach, nie dażymy już do tego, żeby szukać we wszystkim uzasadnienia, zrozumienia – przymujamy rożnorodność świata taką jaka jest. A na pewno nie oceniamy.

Szukasz listy najlepszych miejscówek na Phuket i okolicach, sprawdź link poniżej. Stworzyliśmy interaktywny przewodnik po Tajlandii na telefon w aplikacji StarGuide. Znajdziesz tam między innymi plaże, punkty widokowe oraz restauracje, które musisz odwiedzić będąc na Phuket.

Wspólnie Przez Świat - Tajlandia
Wspólnie Przez Świat - Tajlandia

Wskazówki zanim wyjedziesz

Jeżeli masz obawy przed wyjazdem albo zastanawiasz się jaki kraj azji południowo wschodniej wybrać jako pierwszy, sprawdź nasz artukuł o przydatnych informacjach przed wyjazdem do Tajlandii

Drogo czy niedrogo?

Zakładamy, że każdy ma określony budżet na podróż czy wakacje, ciężko tutaj oceniać czy Tajlandia jest krajem tanim. Możemy Ciebie zapewnić, że jeśli szukasz tropikalnych luksówsów to je znajdziesz, a gdy jesteś backpackerem, to też dasz radę zmieścić się w budżecie. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny artykułów spożywczych w tutejszej „żabce”, która jest na każdym kroku tak jak w Polsce.

Pad Thai (Makaron z ważywami i jajkiem)9 PLN - 10 PLN (70 THB - 80 THB)
Sweet & Sour (Ważywa z ryżem) - Restauracja10 PLN - 13 PLN (80 THB - 100 THB)
Piwo 620ml - Restauracja11.5 PLN - 17.5 PLN (90 THB - 120 THB)
Kawa - Restauracja7.5 PLN (60 THB)
Sok świeżo wyciskany 500ml5 PLN - 12.5 PLN (40 THB - 100 BTH)
Mango - 1kg5.7 PLN (45 THB)
Mleko 400ml3.2 PLN (25 THB)
Piwo Chang 620ml7.2 PLN (57 THB)
Chipsy Lays - 100g5.7 PLN (45 THB)
Benzyna (1l)5.1 PLN (40 THB)
Kawa Nescafe (40szt) rozpuszczalna3.7 PLN (29 THB)
Chleb tostowy - Mały5.1 PLN (42 THB)
Woda 1.5l1.8 PLN (14 THB)
Nocleg (ocena 8+ na booking.com)200+ PLN (1600+ THB)

Pogoda

Zasada numer jeden- nie ma co ślepo wierzyć w to co widzimy w aplikacji na telefonie. Pierwszym razem jak przylecieliśmy do Tajlandii, byliśmy załamani widząc na aplikacji, że będzie cały dzień padać i burze. Poza sezonem deszczowym (Maj - Listopad) oznacza to, że może spaść 15 minutowy deszcz i zaraz wyjdzie słońce.

Najlepszy okres to właśnie Grudzień - Maj jednak trzeba liczyć się z większą ilością turystów.

Wiemy doskonale, jak to jest przyjechać z zimnej Polski i jarać się słońcem jak szaleni, a potem cierpieć wieczorem. Zabrzmi to jak rodzicielska rada, ale naprawdę podejdź z rezerwą, na pewno zdążysz się opalić i wrócić z wakacji z piękną opalenizną 🙂  Tajskie słonce szybciej opala, ze względu, że jesteś bliżej równika. 

Spakuj do plecaka krem do opalania i nakrycie głowy i wode, temperatury dobijają do 30 stopni, a wysoka wilgotność powietrza nie pomaga.

Transport publiczny

Tajlandia jest ogromnym krajem, rozciągniętym na wiele kilometrów z setkami wysp. Transport jest tutaj rozwinięty, jednak nie w myśl europejskich standardów, dalekobieżnych pociągów, klimatyzowanych niskopodłogowych autobusów i sieci rozbudowanego metra.

Tutaj królują lokalne, rodzinne biznesy, które umożliwiają Ci dotarcie za rozsądne pieniądze do upragnionych miejsc. Możesz skorzystać ze słynnych TukTuków, LongTaili, promów, speeed boatów, minubusów, nocnych pociągów czy autobusów.

Zanim skorzystasz z Taxi, TukTuk , czy jakiegokolwiek innego transportu, upewnij się dwa razy czy cena jest odpowiednia i czy kierowca wie gdzie ma jechać 🙂 

Weryfikuj ceny, porównuj na różnych serwisach często jest o kilkanaście procent więcej. Jeśli chodzi o wyszukiwanie noclegów poza booking.com, szukaj również na agoda.com, cześto są tam inne opcje. 

Nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem środka transportu. Polecamy korzystanie z obu aplikacji do do zamawiania transportu: Grab (azjatycki odpowiednik Uber) oraz inDriver (można negocjować ceny).

Wspólnie Przez Świat - Tajlandia

Czy tam jest bezpiecznie?

Łącznie spędziliśmy w Tajlandii ponad 3 miesiące i nigdy nie mieliśmy sytuacji, w której ktoś chciał nas okraść, groził nam albo szukał zaczepki. Weź jednak pod uwagę, że podróżujemy z dzieckiem, wiec nie kusimy losu szwęndające się nad ranem po ciemnych zaułkach. Ludzie co do zasady są tutaj pozytywnie nastawieni do życia i nie szukają zwady.

Kolejnym aspektem jest ogólne bezpieczeństwo na ulicach, jeżeli Tajlandia jest Twoją pierwszą stycznością z Azją, to może być to szokujące doświadczenie. Masa skuterów przeciskających się między samochodami, czasem nawet po chodnikach to standard. Na jednym skuterze możesz zobaczyć całą pięcioosobową rodzinę z niemowlakiem. Standardem też są dzieci na pace pickupów, zresztą sami tak podróżowaliśmy z Szymkiem. 

Czego się nauczyliśmy w wielu krajach azjatyckich, a w szczególności w Sajgonie i Dżakarcie, w tym szaleństwie jest metoda. Ten organiczny, wydawałoby się chaotyczny ruch skuterów się tam po prostu sprawdza.

Dla większości poruszanie się pieszo, zwłaszcza z wózkiem dziecięcym, może być nie lada przedsięwzięciem. Częsty brak, chodników czu pobocza zmuszał nas do chodzenia wzdłóż drogi na styk ze skuterami. 

Hardcorowy Szymek i jego...

Przygotowanie do podróży

Najczęściej zadawane nam pytanie od przyszłych rodziców lub osób które zamierzają podróżować z dzieckiem, to od jakiego wieku polecamy podróżowanie, albo od jakiego wieku dziecko jest gotowe na podróże.

Zawsze odpowiadamy tak samo - pytanie nie jest kiedy dziecko jest gotowe, a kiedy rodzice gotowi. To tylko od Ciebie zależy, kiedy spakujesz walizkę, czasem dwie albo nawet jak potrzebujesz trzy (czego zdecydowanie odradzam) i wyruszysz w swoją podróż.

Wspólnie Przez Świat - Przygotowanie do podróży
Follow us on