Image Alt

Nowy Jork nie tylko z dzieckiem

Jak podróżuje się z dzieckiem po Nowym Jorku?

Zacznij eksplorować Nowy Jork

Nowy Jork jest jednym z tych nielicznych miast, które musi znaleźć się na Twojej bucket list. Potrafi zmienić perspektywę postrzegania świata na zawsze: może zachwycić, szokować, przenieść się w świat iluzorycznego kina.

Tak też się stało w 2012 roku, kiedy dla Bartka była to pierwsza zagraniczna podróż nie licząc krajów ościennych. Dokładnie pamiętamy ten zachwyt, jak wyszliśmy z Terminal Bus Station i zobaczyliśmy pierwsze drapacze chmur wraz z olbrzymim napise New York Times.

Dziś z 10-cio letnim bagażem doświadczeń z blisko 30 krajów, miasto wciąż zachwyca.

Wspólnie Przez Świat - Nowy Jork - Brooklyn Bridge
Wspólnie Przez Świat - Nowy Jork - Brooklyn Bridge

Wskazówki zanim wyjedziesz

W Nowym Jorku szybko przychodzi upalne lato tak samo jak szybko przychodzi mroźna zima.

Zuzka odwiedziła Nowy Jork zarówno zimą jak i latem. Miasto potrafi zachwycić każdą porą zwłaszcza w okresie świąt Bożego narodzenia. Jako że podążamy za słońcem, to zdecydowanie polecamy lato, można więcej spacerować, zrobić piknik w parku czy usiąść pod mostem brooklyńskim i zobaczyć zachód słońca nad Manhattanem.

Tip & Tricks

Optymalny okres to maj-czerwiec oraz wrzesień-październik, kiedy nie ma już upałów przekraczających 30 stopni i też nie jest na tyle zimno, że musisz przesiadywać w knajpach.

Tanie zwiedzanie Nowego Jork?

Nowy Jork uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia. W związku z czym trzeba się nastawić, że ceny będą często kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.

Wilaczą część Twoich kosztów będzie stanowić noclego. Analizując nasze wydatki, w aplikacji TripCoin, podczas podróży z jednym dzieckim, 50% to są to hotele.

Tip & Tricks

Większość ceny na półkach sklepowych są bez podatku. Podobnie jest z kwotami jakie widzisz na booking.com zawsze na końcu zostanie Ci doliczony podatek stanowy i wiele innych.

Poniżej znajdziesz listę przykładowych produktów wraz z cenami z 2022 roku w Wallmart. Pamiętaj jednak, że ceny w ścisłym centrum Nowego Jorku są nieco wyższe, pokaż to jednak Tobie skalę.

Sok 1.5l$3.80
Jogurt grecki z owocami$4.20
Płatki kukurydziane 200g$3.40
Mandarynki 1.3kg$4.80
Napój energetyczny 250ml$2.20
Pizza 1 kawałek$1.00 - $1.50
Woda 1.5l$2.43
Piwo w sklepie 0.6l$3.89
Piwo w restauracji$8.00
Kawa na mieście$4.30
Danie w przeciętnej restauracji$15.00 - $30.00
Metro za przejazd$2.75
Nocleg za dobę w centrum (ocena +8 na booking.com)$190

Tip & Tricks

Woda bywa droższa niż gazowany napój. W NYC znajdziesz sporo darmowych punktów uzupełniania wody, zabierz ze sobą własny bidon.

Wspólnie Przez Świat - Nowojorksa metro
Wspólnie Przez Świat - Ulice Nowego Jorku

Jak poruszać się po Nowym Jorku

Transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty: zarówno metro jak i autobusy mają mnóstwo połączeń. Nie ma najmniejszego problemu z dotarciem każdego dnia do centrum nawet z New Jersey.

Należy jednak wspomnieć, że momentami mieliśmy problemy w odnalezieniu odpowiedniego peronu, czy wejścia do stacji. Porównując jak dobrze oznaczone i intuicyjne jest metro w Londynie, to Nowy Jork ma naprawdę sporo do nadrobienia i wymaga większej uwagi i zastanowienia. Wiele do życzenia pozostawia również czystość samego metra.

Specerowanie po Nowym Jorku nie należy do najbardziej efektywnego sposobu zwiedzania, jednak daj możliwość zobaczenia miasta z innej perspektywy, często wchodząc w przecznice do których byśmy nigdy nie weszli. Odleglości na mapie mogą być złudne, nauczyliśmy się tego w Dubaju, na mapie wygląda na rzut beretem a w rzeczywistosci godzina pieszo - licz przecznice.

Tip & Tricks

Kup 7-dniowy bilet na metro (Metro Card) za około $33, umożliwi Ci to przemieszczanie się bez ograniczeń. Podczas zakupy w automacie zostaniesz poproszony_a o podanie kodu pocztowego – można wpisać 90210 😛 albo 99999.

Wiza i paszport

Pomimo tego, że system wizowy dla Polaków został zniesiony, należy wciąż złożyć wniosek o przyznanie pozwolenia na wjazd do USA – ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Tip & Tricks

Minimalnie 72h przed wylotem trzeba złożyć wniosek na oficjalnej stronie do składania wniosków ESTA i go opłacić – $21 za każdego podróżującego, włączając dzieci w każdym wieku. Zalecamy zrobić to kilka dni wcześniej, żeby uniknąć stresu przed samym wylotem, kiedy wniosek będzie cały procesowany. 

Podczas składania wniosku należy podać miejsce pobytu w USA, należy wskazać zgodnie z prawdą nazwę hotelu. ESTA umożliwia Ci pobyt do 90 dni.

Po przylocie podczas kontroli paszportowej możesz ale nie musisz zostać poproszony_a o pokazanie biletu powrotnego (musisz go mieć zgodnie z zasadami skaładania ESTA) i potwierdzenia zabookowanego hotelu. Nie jest konieczne posiadanie wydrukowanej kopi, wystarczy mieć potwierdzenie na telfonie.

Pomimo tego, że jest otwarta sieć WiFi na lotnisku zalecamy mieć dostępne pliki offline. 

Nasze doświadzcenie z “wywiadem” podczas kontroli paszportowej jest bardzo pozytywne, pani zapytała na jak długo przyjechaliśmy i jaki jest nasz cel podróży. Pomimo tego, że powiedzieliśmy, że planujemy spędzić w USA dwa i pół miesiąca, pani  życzyła nam miłego urlopu dodająć Welcome to United States of America.

Wspólnie Przez Świat - Nowy Jork - NYPD Samochód
Wspólnie Przez Świat - Nowy Jork - NYPD

Czy tam jest bezpiecznie?

Wciąż żyjemy i nie mieliśmy żadnej sytuacji zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że Nowy Jork jest najbezpieczniejszy miastem na świecie. Wraz z narastająca ilością bezdomnych, często pijanych lub pod wpływem narkotyków, nasze poczucie bezpieczeństwa nie było zbyt wysokie. Unikaliśmy wieczornego szwędania się po bocznych uliczkach, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi.

Wspólnie Przez Świat
Dowiedz się więcej o Nowym Jorku

NASZE TOP MIEJSCA

  • Central Park
  • Time Square nocą
  • Rockefeller Center
  • Brooklyn Bridge i widok na Manhattan
  • The High Line Park
  • The Battery Park
  • Roosevelt Island
  • The National 9/11 Museum i Oculus Center
  • Lego store ( nie tylko dla dzieci)
Hardcorowy Szymek i jego...

Przygotowanie do podróży

Najczęściej zadawane nam pytanie od przyszłych rodziców lub osób które zamierzają podróżować z dzieckiem, to od jakiego wieku polecamy podróżowanie, albo od jakiego wieku dziecko jest gotowe na podróże.

Zawsze odpowiadamy tak samo - pytanie nie jest kiedy dziecko jest gotowe, a kiedy rodzice gotowi. To tylko od Ciebie zależy, kiedy spakujesz walizkę, czasem dwie albo nawet jak potrzebujesz trzy (czego zdecydowanie odradzam) i wyruszysz w swoją podróż.

Wspólnie Przez Świat - Przygotowanie do podróży
Follow us on