Image Alt

Blog

Alabama Hills - USA

Które parki w USA odzwiedzić Z dzieckiem?

Miasta w USA zdecydowanie potrafią zaskoczyć, zauroczyć, jednak prawdziwe piękno Ameryki kryje się w Parkach Narodowych. Przemierzając ponad 8 tysięcy kilometrów po drogach Stanów Zjednoczonych mieliśmy okazję zobaczyć widoki, które zostaną z nami do końca życia.

Poniżej znajdziesz nie tylko przydatne informacje dotyczące Parków Narodowych, ale również życia w campervanie.

OD PARKU SEKWOI Przez DOLINĘ ŚMIERCI, WIELKI KANION AŻ DO OLBŻYMICH Kaktusów Saguaro

NASZE TOP MIejsca

Spędziliśmy z naszym sześciolatkiem czterytygodnie w campervanie odwiedzając 10 parków narodowych:  Sekwoi, Yosemite, Dolinę Śmierci, Zion, Capitol Reef, Canyon Lands, Arches, Grand Canyon, Saguaro, Joshua Tree. Dodatkowo na naszej trasie znalazły się dwa parki stanowe: Big Sur, Dolina Ognia oraz Dolina Monumentów i Kanion Antylopy, które są zarządzane przez plemię Navacho.

  • Park Narodowy Sekwoi
  • Park Stanowy Dolina Ognia
  • Park Narodowy Saguaro
  • Park Narodowy Zion
  • Alabama Hills
  • Kanion Antylopy
  • Grand Canyon
Karta America The Beautiful

Jest to karta umożliwiająca Ci roczny wstęp do wszystkich parków narodowych (nie obejmuje parków stanowych).

Tips & Tricks

Jednorazowy wstęp do parku to od $30-$35, jeśli planujesz odwiedzić więcej niż dwa parki, kup kartę America The Beautiful

Kartę można kupić na wjeździe do każdego Parku Narodowego  lub online. Przy zakupie przez internet, fizyczna karta zostanie wysłała na wskazany przez Ciebie adres.

Cena karty AMERICA THE BEAUTIFUL to $80, dostępna na wjeździe do każdego parku.

Gdzie spać?

Jest kilka opcji w zależność od budżetu,można wybrać motel, płatne kamping, darmowe kampingi. 

Sprawy mogą się skomplikować, jeśli jesteś wolnym ptakiem jak my i nie planujesz każdego dnia podróży z miesięcznym wyprzedzeniem.

Tips & Tricks!

W wysokim sezonie w najbardziej popularnych parkach należy rezerwować kemping często z dużym wyprzedzeniem.

Darmowych parkingów lub Public Lands  szukamy głównie w aplikacji Dyrt (7 dniowy trial) oraz Park4Night, która jest darmowa. Tak jak w Szkocji super się sprawdza się aplikacje park4night, tak tutaj, dane często są nieaktualne. W dużo miejscach pomimo tego, że w aplikacji jest informacja, że można zostać na noc, to przy parkingach była jasna informacja zakazu parkowania przez noc. NO OVERNIGHT PARKING.

Publiczne parkingi z możliwością nocowania (stay overnight)$0
BLM – Public Lands (Dispersed Camground),
często rozległe tereny blisko parków narodowych z wyznaczonymi miejscami do campingu
$0
Płatny Kemping, dostępne również w parkach narodowych,
zazwyczaj z prysznicem, czasem z pralnią
$15 – $75
Hotel z dostępem do parkinguod $160

KEMPING W PARKACH NARODOWYCH

Jeśli chodzi o kempingi w parkach narodowych należy je rezerwować z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem w szczycie sezonu. Czasem zdarzy się, że są pojedyncze miejsca z dnia na dzień, jednak jeśli jesteś w stanie zaplanować swój pobyt to lepiej zarezerwować je z wyprzedzeniem. Możesz to zrobić na oficjalnej stronie internetowej the www.recreation.gov lub pobrać aplikacje.

Polecamy nocowanie w parkach narodowych, zwłaszcza w wielkim kanionie (Mother Campground), można poczuć sielski klimat.

Niektóre kempingi nie umożliwiają rezerwacji i są obsługiwane na zasadzie first come, first serve – w wolnym tłumaczeniu kto pierwszy ten lepszy 🙂

Jeżeli zastanawiasz się jak jak wynająć samochód (campervana) w USA, sprawdź nasz artukuł na ten temat. Znajdziesz tam kluczowe informacje na co zwrócić uwagę podczas wynajęcia samochodu.

Junior Ranger Program

Jeślipodróżujeszz dzieckiem, w wielu parkach jest program strażnika parku narodowego. Szymek miał dużo frajdy wykonując zadania z otrzymanej w Visitor Center książęce. Na koniec kiedy zrobił wszystkie zadania, złożył uroczystą przysięgę Junior Ranger i otrzymał odznakę strażnika parku. 

Internet

Zazwyczaj w parkach narodowych nie ma zasięgu albo jest znikomy. Zalecamy ściągnięcie mapy offline oraz park w aplikacji NPS na swój telefon. Jeżeli podróżujesz z drugą osobą warto kupić karty SIM dwóch różnych operatorów. 

Konieczne aplikacje na telefon
  • NPS – National Park Serviceniezbędna aplikacja na Twoim telefonie, znajdują się tam aktualne informacje o zagrożeniach, godziny otwarcia, miejsca warte odwiedzenia każdego parku narodowego
  • Recreation.gov – rezerwacja kampingów w parkach narodowych.

Post a Comment

Follow us on