Image Alt

Blog

Park Narodowy Arches - Wspólnie Przez Świat

Park Narodowy Arches – Kraina czerwonych łuków

Park Narodowy Arches (Łuki) zawiera największe zagęszczenie naturalnych skalnych łuków, które powstały przez miliony lat. Możesz zobaczyć ich ponad 2000 na terenie całego parku narodowego. Niektóre są nawet bliskie 100m długości, zwane są wtedy “window”, czyli okno, przez które możesz zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki.

Rocznie park odwiedza ponad 1.5 miliona ludzi, w związku z czym wprawadzono pilotażowy program rezerwowania wstępu.

Szczegółowe informacje o parku narodowym Arches uzyskasz w punkcie informacyjnym (Visitor Center), które jest otwarte od 9:00 – 16:00 lub na oficjalnej stronie parku.

Doświadcz zachodu słońca w Parku Narodowym Arches

Co zobaczyć w parkU Arches?

W wielkim skrócie łuki, dużo łuków:) Park ma do zaoferowania wiel szlaków oraz drogę z unikalnymi widokami. 

Dodatkow jest to niesamowite miejsce do astrofotografi, które sprawia, że fotografowie z całego świata przyjeżdzają właśnie do Arches, żeby zobaczyć deszcz meteorytów, czy drogę mlecznej.

Poza przejazdem drogą wewnątrz parku, która dostardza niesamowitych widoków, możesz pójśc na jeden z licznych trekingów.

Jest 16 szlaków o różnej długości i trudności. Najprostsze można przejść w 15 minut, większość jest do godziny. Natomiast te najtrudniejsz mogą trwać od 3-6h. 

Aktualną listę szlaków z dokładnymi informacjami na ich temat, znajdziesz na oficjalnej stronie parku Arches.

Park Narodowy Arches - Wspólnie Przez Świat
Zaplanuj wizytę w Parku

W zależności od tego ile czasu masz:

Mam 1.5h – Przjedź pod The Windows, żeby zobaczyć największe łuki w Parku. Podjedź pod Delicate Arch Viewpoint, żeby zobaczyć najbardziej znany na świecie łuk w oddali. 

Mam 3h – Wystarczy na przejechanie całej drogi w parku i na zatrzymanie się na każdym punkcie widokowym

Mamy 6h – Wystarczy na przejechanie całej drogi w parku i na zatrzymanie się na każdym punkcie widokowym oraz dodatkowo krótki spacer do jednego z The Windows Secition, Delicate Arch Viewpoint czy Balanced Rock.

Zdecydowaliśmy się, na część szlaku Devils Garden, dochodząc do Navajo Arch (nie polecamy), Partition Arch oraz Landscape Arch,  gdzie nasz 6-cio latek super dawał sobie radę. Idealne dla osób, które lubią odrobinę powspinać się po większych kamieniach – dla Szymka jest to zawsze największa frajda. 

Aktualną listę otwartuch szlaków wraz z ich charakterysytką otrzymasz w Visitor Center albo na stronie internetowej Parku Narodowego Arches.  

Bardzo blisko Parku Narodowego Arches znajuduje się również Canyonlands, w których możesz zobaczyć piękne kaniony, przypominające odrobinę te z Wielkiego Kanionu, oczywiście w skali mikro. 

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Arches

Park jest otwarty przez cały rok, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że latem wysokie temeratury potrawią wycięczyć nietylko podczas trekingu, ale rówznież podczas odwiedzania punktów widokowych. Temeratura latem często przekracza 30C.

Polecamy okres tuż po rozpoczęciu roku szlonego w USA, zdecydownie mniej jest wtedy ludzi a temperatury już nie są aż tak wysokie. 

Pobierz aplikację NPS, znajdziesz tam aktualne informacje o warunkach pogodowych oraz dostępne szlaki i noclegi.

Jeżeli interesujesz się astro fotografia, na stronie Narodowego Parku Arches znajdziesz informację kiedy najlepiej odwiedzić park, żeby zobaczyć spektakl na niebie.

Godziny otwarcia i ceny biletów 

Park jest otwarty 365 dni w roku przez 24h na dobę, natomiast Punk Informacyjny (Visitor Center) jest otwarty od 9:00 do 16:00. W okresie wiosenno-letnim godziny są wydłużone. 

Samochód (RV, osobowy) – ważny 7 dni$30
Motocykl – ważny 7 dni$25
Indywidualny (pieszo) – ważny 7 dni$15

Sprawdź czy nadal trwa pilotażowy prgram rezerwacji wjazdu do Parku Narodowego Arches. 

Do października 2022, trwa pilotażowy program, mający na celu równomierne rozdystrybułowanie odwiedzających w ciągu dnia. Bilety można zarezerwować od 18:00 dnia poprzedzającego.

Przed rozpoczęciem zwiedzania jakiegokolwiek parku narodowego czy stanowego, warto odwiedzić punkt informacyjny (Visitor Center), aby dowiedzieć się jakie szlaki są dostępne danego dnia.

Często warunki pogodowe (zagrożenie pożarem, powodzie, czy zbyt wysoka temperatura) uniemożliwiają wejście na szlak. 

Park Narodowy Arches - Wspólnie Przez Świat

Co zabrać ze sobą?

Tak jak wcześniej pisaliśmy jest to unikatowe miejsce, naładuj telefon, zabierz aparat i uwiecznij cudowne widoki. Jeśli interesuje Ciebie czym robimy zdjęcia, zobacz nasz aktualny sprzęt

Drona zostaw w samochodzie, latanie czymkolwiek jest zabronione na terenie całego parku. 

Dodatkowo z rzeczy oczywistych, które trzeba zabrać wybierając się na jakikolwiek trekking:

  • Nakrycie głowy
  • Krem z filtrem
  • Dużo wody 
  • Batony energetyczne
  • Mapy offline

Możesz za darmo uzupełnić wodę przy punkcie informacyjnym (Visitor Center)

Jeżeli zastanawiasz się jak jak wynająć samochód (campervana) w USA, sprawdź nasz artukuł na ten temat. Znajdziesz tam kluczowe informacje na co zwrócić uwagę podczas wynajęcia samochodu.

Czy mogę zostać na noc w parku?

Tak! Jest dostępny tylko jeden kempingi – Devils Garden, gdzie możesz się rozstawić z namiotem lub spać w samochodzie. Kosztuje około $25 za dzień. 

Park cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego w okresie od Marca do Listopada większość miejsc jest rezerwowana z miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli planujesz zostać na noc w parku Arches zarezerwuj miejsce, możesz to zrobić z 6 miesięcznym wyprzedzeniem. Od listopada do marca funkcjonuje zasada „first-come, first-served”, czyli kto pierwszy ten lepszy:) 

Do wyszukiwania kempingów polecamy aplikację Dyrt, która przez 7 dni jest za darmo oraz Park4Night, iOverlander.

 

 

Co jest zabronione w Parku Arches

Licznie odwieparkdzany , przez ponad 1.5 milianów ludzi rocznie, prowadzi do wysokiej eksploatacji okolicznych ternów. Jednak nie jest to jedyny problem z jakim zmaga się park – każdego dnia strażnicy znjadują nowe “graffiti”. Byliśmy przekonani, że te czasy już minęły i ludzi są bardziej świadomi, zwłaszcza, że jest to park narodowy – jednak bardzo się myliliśmy, dlatego chcieli byśmy apelować o LEAVE NO TRACE – NIE ZOSTAWIAJ PO SOBIE ŚLADU. Dotyczy to wielu aspektów między innymi: nie śmiecenie, nie zrywania roślinności, karmienia zwierząt oraz pozostawienia przestrzeni w takim stanie jakim ją zstałeś_aś.

Post a Comment

Follow us on