Image Alt

Eksplorowanie Australii samochodem wraz z dzieckiem

Jak podróżować po Australii campervanem

Samochodem przez Australię wraz z dzieckiem

Kontynuacją naszej podróży po USA jest czterotygodniowa przygoda w campervanie od Travellvers Autobarn po 10 parkach narodowych USA.

Zaczęliśmy w Los Angeles, gdzie wynajęliśmy campervana, natomiast zanim tam dojechaliśmy, spędziliśmy łącznie ponad miesiąc w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Miami i Orlando. 

W dalszej części znajdziesz przydatne informacje dotyczące wynajęcia samochodu oraz poruszania się po zachodnim i wschodnim wybrzeżu Australii.

Prawo Jazdy

W przeciwieństwie do USA, w Australii NIE jest wymagane międzynarodowe prawojazdy. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą swoje Polskie prawojazdy i możesz wynająć samochód w Australii. 

Pamiętaj jednak, że w Australii obowiązuje ruch lewostronny ?

Tip & Tricks

Podobnie jak paszporty, nie zabieraj prawa jazdy ze sobą kiedy wychodzisz z hotelu, trzymaj je w sejfie. Niefortunnie może się zdarzyć, że zgubisz portfel albo staniesz się ofiarą kieszonkowca, a wtedy nici z wynajęcia samochodu. 

Wynajem samochodu

Jak wiesz Australia jest ogromna, prawie tak duża jak cała Europa. Trzeba się pogodzić z tym, że nie zobaczysz wszystkiego za jednym razem. Podzieliliśmy naszą wyprawę na dwie części zachodnie i wschodnie wybrzeże, na których łącznie spędziliśmy blisko 30 dni.

Zwłaszcza w Zachodniej Australii (Western Australia) odległości między miastami/atrakcjami są ogromne. Jeśli planujesz odwiedzić wiele miejsc, korzystnie jest wynajęcie samochodu z brakiem limitu kilometrów. Żeby eksplorować Australię możesz zarówno zdecydować się na samochód osobowy jak również RV (Recreational Vehicle) – campervan, motorhome. 

Kwestie jaki rodzaj samochodu wybierzesz pozostawiamy oczywiście Tobie. 

Każda z opcji daje ci możliwość przemieszczania i zobaczenia wielu cudownych miejsc.

  • Samochód osobowy – zdecydowanie najtańszą opcją jest wynajęcie samochodu osobowego, wyposażenie campingowe w tym namiot, można kupić w lokalnym markecie i tylko od czasu do czasu korzystać z moteli. Musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami wynajęcia hotelu wraz z parkingiem lub miejscem na kempingu żeby rozbić się z namiotem.
  • Campervan – Podobnie jak w USA, zdecydowaliśmy się na vanlife od Travellers Autobarn. Daje nam to swobodę spania „gdzie tylko chcemy” i kiedy chcemy. 

Koniecznie sprawdź podczas rezerwacji:

  1. Prawo jazdy międzynarodowe 
  2. Karta kredytowa na imię i nazwisko rezerwującego samochód, najlepiej Visa i MasterCard
  3. Limity na karcie kredytowej
  4. Powiadom bank, że wyjeżdżasz za ocean, dzięki temu Twoje transakcje nie będą automatycznie traktowane jako podejrzane
  5. Rekomendujemy pełną opcję ubezpieczenia, daje cię to spokojną głowę podczas przemieszczania się po Australii. Wybiegające kangury na ulice (zobaczysz ich masę martwych przy drodze lub na drodze), sa ogromnym zagrożeniem nietylko dla samochodu, ale przedewszystkim dla Twojego bezpieczeństwa.
  6. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, sprawdź czy potrzebujesz fotelik, prawo australijskie jest bardzo restrykcyjne pod tym kątem.
  7. Limit kilometrów – wiele wypożyczalni ustala limit ilości mil jakie możesz zrobić jednego dnia, między innymi dlatego się zdecydowaliśmy na Travellers Autobarn – mają nielimitowane mile. 
  8. Jeśli podróżujesz z dzieckiem i chcesz wypożyczyć campervana sprawdź ile osób może jechać z przodu, nie wszystkie maja 3 siedzenia. 

Jeżli interesuje Ciebie wynajem campervana od Travellers Autobarn, posiadają oni swoje oddziały nie tylko w Autralii również w USA czy Nowej Zelandii.

Jaki nocleg wybrać?

Jest kilka opcji w zależność od budżetu jakim dysponujesz, można wybrać motel, płatne kamping, darmowe kampingi. 

Sprawy mogą się skomplikować, jeśli jesteś wolnym ptakiem jak my i nie planujesz każdego dnia podróży z miesięcznym wyprzedzeniem. W wysokim sezonie w najbardziej popularnych parkach należy rezerwować często z dużym wyprzedzeniem.

Dostępne opcje noclegów:

Publiczne parkingi z możliwością nocowania (stay overnight)$0
BLM - Public Lands (Dispersed Camground),
często rozległe tereny blisko parków narodowych z wyznaczonymi miejscami do campingu
$0
Płatny Kemping, dostępne również w parkach narodowych,
zazwyczaj z prysznicem, czasem z pralnią
$15 - $75
Hotel z dostępem do parkinguod $160

Darmowych parkingów szukamy głównie w aplikacji Campermate oraz Park4Night, która są darmowa. Pierwsza z nich świetnie się sprawdza, pamiętaj, żeby pobrać mapy offline. Zwłaszcza w zachodniej częsci Australi, dostęp do internetu jest mocno ograniczony.

Koszt paliwa

Niezależnie od tego czy wynajmujesz samochód w Europie czy Ameryce, należy dodać do swojego budżetu koszty paliwa. Tak jak i w Polsce, ceny różnią się pomiędzy stanami, poniżej znajdziesz ceny najtańszej benzyny (87 oktanów) z poszczególnych stanów, w których byliśmy. Szczegółowe ceny ze wszystkich stanów znajdziesz  tutaj tutaj.

Tip & Tricks

Płacąc gotówka często jest 10 centów na galon taniej! Korzystająć z aplikacji Google Maps możę sprawdzić ceny paliwa, które mogą się różnić nawet o jednego dolara w odległości jednej mili od siebie.

Czas29 dni
Przejechane kilometry8207,78km (5098mil)
Koszt paliwa$1036,09

Czy tam jest bezpiecznie?

Podczas podróży po Australii w większości nocowaliśmy na darmowych parkingach, tzw Restarea, które wyposażone są w toalety, czasem nawet w miejsca do uzupełnienia wody. Nigdy nie poczuliśmy żanego zagrożenia, ludzie są super uprzejmi i pomocni.

Tip & Tricks

Nigdy nie zostawiaj na siedzeniu żadnych rzeczy rzeczy, które mogły by skusić potencjalnego włamywacza.

Wspólnie Przez Świat
Dowiedz się więcej o USA

NASZE TOP MIEJSCA

Hardcorowy Szymek i jego...

Przygotowanie do podróży

Najczęściej zadawane nam pytanie od przyszłych rodziców lub osób które zamierzają podróżować z dzieckiem, to od jakiego wieku polecamy podróżowanie, albo od jakiego wieku dziecko jest gotowe na podróże.

Zawsze odpowiadamy tak samo - pytanie nie jest kiedy dziecko jest gotowe, a kiedy rodzice gotowi. To tylko od Ciebie zależy, kiedy spakujesz walizkę, czasem dwie albo nawet jak potrzebujesz trzy (czego zdecydowanie odradzam) i wyruszysz w swoją podróż.

Wspólnie Przez Świat - Przygotowanie do podróży
Follow us on