Tajlandia – Informacje przed wyjazdem
Szukając kierunku na swoje wakacje albo dłuższą podróż, zapewne robiesz reasearch o danym miejscu i w pewnym momencie trafisz na artukuły typu „10 najgorszych rzeczy o Tajlandii”. Ten artukuł jest inny i rozwieje Twoje obawy o Tajlandii. Poniżej znajdziesz pomocne informacje, które ułatwią Tobie podjęcie decycji, czy Tajlandii będzie Twoją kolejną destynacją.
W internecie możesz spotkać się z przeróżnymi mitami na temat TajLANDI, SPRAWDŹ CO JEST FAKTEM A CO BUJDĄ
PIENIĄDZE
Pieniądze – obowiązującą walutą jest bat tajlandzki (THB). Polecamy korzystanie z Revolut, pamiętaj jednak, że płaci się prowizje od wymiany, za „rzadka” walutę.
W większości miejsc zapłacisz tylko gotówką (street food, restauracje, stragany, taksówki). W tajskiej żabce czyli 7/11, Family Mart i w hotelach można płacić kartą. Jeśli chodzi o hotele czasem doliczana jest prowizja 3% – upewnij się przed podaniem karty płatniczej.
Najbezpieczniej założyć, że wszędzie oczekuje się gotówki. Warto mieć ze sobą 1000+ THB w gotówce na wszelki wypadek.
Mit – wszyscy chcą Ciebie oszukać bo jesteś biały
Szukasz listy najlepszych miejscówek na Phuket i okolicach, sprawdź link poniżej. Stworzyliśmy interaktywny przewodnik na telefon w aplikacji StarGuide. Znajdziesz tam między innymi plaże, punkty widokowe oraz restauracje, które musisz odwiedzić będąc na Phuket.
Wiza
Wizę dostaje się po przylocie na lotnisku na 30 dni i jest darmowa, można przedłóżyć na kolejne 30 dni, jednak należy za to zapłacić 1900 BTH za osobę. Jednak pamiętaj żeby sprawdzić aktualne informacje na rządowej stronie Tajlandii
Wegetariańskie jedzenie
Tajowie są mega elastyczni i mogą przygotować, każde danie bez kurczaka, wieprzowiny, ryb, czy owoców morza. Jeśli nie jesz mięsa – nie masz się co obawiać.
Dodatkowo jeśli obawisz się pikantnego jedzenia, zwsze możesz poprosić o
NO SPICY, i na pewno otrzymasz mniej ostrą wersję tajskiego dania.
Mit – Jedząc street-food i w małych lokalnych restauracja będziesz miał na pewno zatrucie pokarmowe
Internet i praca zdalna
Nie masz się czego obawiać, Tajlandia jest bardzo rozwinięta pod tym kątem i zapewni co najmniej 4G, a często też 5G. Oboje pracujemy zdalnie, więc jednym z naszych kryteriów wyboru noclegu jest jakość internetu. Często jest dostępny światłowód. Najniższą prędkość jaką mieliśmy to 20mbps, a najwyższa to 300mbps w obie strony. W każdej restauracji jest WiFi z bardzo dobrym internetem, który umożliwia wideokonferencje czy screensharing. Na pewno są takie miejsca, gdzie nie ma totalnie zasięgu, jednak w większych miastach i wyspach swobodnie można pracować.
Mit – Tajlandia jest krajem zacofanym
Zasilanie
Gniazdka typy G (brytyjskie), czasem zdążają się pomieszane z europejskimi, na wszelki wypadek spakuj przejściówkę uniwersalną.
Bankomaty
Spędzając trzymiesiące w Tajlandii, nie doświadczyliśmy żadnych problemów z wypłacaniem gotówki, jest wiele różnych banków, które obsługują VISA i MASTERCARD. Na tę chwilę prowizja od każdej wypłaty z bankomatu to 220 THB (100 THB = około 12 PLN), dlatego warto wypłacić więcej gotówki jednorazowo. Jeden z banków, które umożliwia wypłacić 30 tysięcy THB to Krungsri – łatwo go rozpoznać gdyż jest żółty. Pamiętaj, żeby poinformować swój bank o wyjeździe, żeby uniknąć blokady karty, ze względu na podejrzane tranzakcje.
Opieka medyczna i ubezpiecznie
W większych miastach znajdują się miedzynarodowe szpitale, które udzielą Ci pomocy w razie potrzebu. Nawet na małej wyspie Phi Phi widzieliśmy przychochdnie zdrowia z XXI wieku. Całe szczęście nie musiliśmy korzystać z opieki medycznej. Jednak dzięki rozmową ze znajomymi, którzy mieszkają w Tajlandi, możemy rozprawić się z mitem, że opieka zdrowotna jest na niskim poziomie. Jeśli chodzi o ubezpiecznie, to pozostawiamy to, każdemu do własnej decyzji tak aby czuć się komfortowo podczas podróży.
Ruch po drodze
W Tajlandii jeździ się po lewej stronie i według prawa należy mieć międzynarodwe prawojazdy. Jednak życie pokazuje, że wiele wypożyczalni traktuje to z przymróżeniem oka. Pamiętaj, że musisz liczyć się z konsekwencjami gdy spowodujesz wypadek albo złapie Ciebie policja – trzeba zapłacić mandat / łapuwkę.