Image Alt

Blog

Wspólnie Przez Świat - Sardynia- Kanion Gorropu

Gorropu – Najgłębszy kanion w Europie

Jeśli wpiszesz w google, co robić na Sardynii, albo co warto zobaczyć na Sardynii, to pośród groty Neptuna, plaży Goloritze, Capo Caccia,  jako topowa atrakcja wyspy, pojawi się kanion Gorropu (Gola di Gorropu). I musimy przyznać, że to absolutny hit.

Przeznacz na kanion cały dzień, wyrusz w miarę rano i po prostu doświadczaj bez pośpiechu, zwłaszcza gdy podróżujesz z dzieckiem. Przewodnicy zachęcają do przejścia go w ciszy, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również dla spotęgowania jego przytłaczającego ogromu.

NAJGŁĘBSZY KANION W EUROPIE, NAJWIĘKSZĄ ATRAKCJĄ SARDYNII

Co ze sobą zabrać?

Jeśli nie jest to Twój pierwszy trekking w życiu, to na pewno wiesz, że przydadzą się wygodne buty, klapki zostaw w domu,zdażysz jeszcze ich użyć na jednej z pięknych plażach Sardynii 🙂 

Za bilet wstępu trzeba zapłacić gotówką, zabierz ze sobą kilka euro.

Pamiętaj też, że zejście w dół kanionu, może trwać nawet 3h nie wspominając o powrocie, więc zapas wody i jedzenia są wskazane.

Wodę co prawda możesz uzupełnić na początku kanionu ze źródła, natomiast o uzupełnieniu jedzenia na trasie możesz zapomnieć. W zależności od pogody zabierz ze sobą też krem z filtrem albo kurtka przeciwdeszczową.

Jeśli idziesz z bobasem, nie bierz wózka, zdecydowanie bardziej przyda się nosidełko. 

Gdzie zacząć zejście do kanionu Gorropu?

Zanim zaczniesz doświadczać wyjątkowości kanionu, trzeba włożyć trochę trudu, żeby do niego dotrzeć. Jednak czyż nie lepiej smakuje coś, co wymagało wysiłku, niż przyszło tak od razu?

Do wnętrza kanionu można dotrzeć wybierając jedną z trzech tras w zależności od naszej kondycji, możliwości czasowych i przede wszystkim chęci. Twoim punktem startowym są okolice Campo Base Gorropu w zależności od wybranej trasy. 

NAJŁATWIEJSZA = NAJKRÓTSZA

Prowadzi z Campo Base Gorropu, skąd Jeep zabiera Ciebie do brzegu rzeki oddalonego o 10 km, następnie czeka Ciebie maksymalnie 50 min prostego trekkingu w lesie (około 2.5 km), który kończy się u podnóża kanionu. Przewyższenie to zaledwie 60 m, więc większość, powinien sobie dać radę.

Wspólnie Przez Świat - Sardynia- Kanion Gorropu

Widoki nie są spektakularne, gdyż prowadzą w większości w lesie. Powrót jest tę samą trasą, więc jeśli zależy Ci tylko na wejściu do kanionu, to zdecydowanie najłatwiejszy i najszybszy sposób, ale jednocześnie najdroższy.

Trasa
1. Campo Base GorropuRzekaJeep10 km40 min
2. RzekaKanion GorropuTrekking2,5 km35-50 min
3. Wnętrze Kanionu GorropuTrekking30-60 min
4. Kanion GorropuRzekaTrekking2,5 km35-50 min
5. RzekaCampo Base GorropuJeep10 km40 min
Ceny

Transport jeepem w obie strony25€ – Karta lub gotówka w Campo Base Gorropu
Bilet wstępu5€ dorośli / 3,5€ młodzież – tylko gotówka
ParkingDarmowy
Najpiękniejsza trasa

Zachęceni przez panią z Campo Base Gorropu, zdecydowaliśmy się na właśnie tę opcję. Trekking zaczyna się z Passo Ghenna Silana. Jak zobaczysz na poboczu całkiem spory, czerwony budynek, to właśnie miejsce, skąd zaczyna się najpiękniejszy trekking do samego dna kanionu Gorropu.

Trasa jest dość wymagająca, przewyższenie, to aż 700 metrów, jednak dla pocieszenia powiemy, że nasz pięciolatek przeszedł samodzielnie całą trasę – BRAWO SZYMEK jesteśmy z Ciebie mega dumni.

Zajęło nam to co prawda blisko 3h, natomiast w ogóle się nie spieszyliśmy i cieszyliśmy się widokami podczas schodzenia.

Pamiętaj, że to czas z dzieckiem, więc jeśli podróżujesz sam to, śmiało jesteś w stanie przejść trasę o godzinę krócej 😉 

Powrót z kanionu prowadzi identycznie jak przy wyborze najkrótszej drogi – czyli maksymalnie 50 min trekking do rzeki z stamtąd Jeep do Campo Base Gorropu. Pamiętaj, że nie musisz wracać jeepem, zawsze możesz wrócić tę samą trasą, tym samym zaoszczędzisz na transporcie.

Trasa

1. Passo Ghenna SilanaKanion GorropuTrekking5 km90 – 180 min
2. Wnętrze Kanionu GorropuTrekking30-60 min
3. Kanion Gorropu RzekaTrekking2,5 km35-50 min
4. RzekaCampo Base GorropuJeep10 km40 min
5. Campo Base GorropuPasso Ghenna SilanaMinibus7,5 km10 min
Ceny
Transport jeepem w obie strony15€ dorośli / 5€ za dzieci – Karta lub gotówka w Campo Base Gorropu
Bilet wstępu5€ dorośli / 3,5€ młodzież – tylko gotówka
ParkingDarmowy

Po przeciwnej stronie końca kanionu znajduje się źródło czystej wody, znakiem rozpoznawczym jest flaga Sardynii. Nie pomyl się i nie nabierz wody ze stawów tylko z wypływającej wody z rury 😀

W poszukiwaniu kropek we wnętrzu kanionu

Zanim zaczniesz trekking po wnętrzu kanionu, przewodnik przekaże kask, który jest obowiązkowy dla naszych pociech, sami możemy iść bez kasku.

Trekking we wnętrzu kanionu został podzielony na 3 etapy w zależności od “trudności”, oznaczony odpowiednio jako zielony, żółty oraz czerwony. Potraktuj z przymrużeniem oka informacje o tym, że żółty i czerwony odcinek jest mega trudny i wymagający. Zresztą sam_a poczujesz czy dasz radę, w każdej chwili możesz zawrócić. 

Po 3h trekkingu myśleliśmy, że Szymek już naprawdę padnie i będzie chciał tylko na barana iść, a w momencie, gdy zobaczył ogromne kamienie, po których może się wspinać, szczeliny przez które może się przeciskać – dostał drugiego życia.

Wspólnie Przez Świat - Sardynia- Kanion Gorropu

Dodatkowo rozpoczęliśmy zabawę, znajdź i dotknij wszystkie kropki, wyznaczające szlak. Szymek się zaangażował do takiego stopnia, że doszliśmy do ostatniej czerwonej kropki. Miała ona być najbardziej wymagająca, a pięciolatek przybił piątkę z kropką, po raz kolejny rodzice dumni 😉

Post a Comment

Follow us on