Image Alt

Blog

RPA - Kapsztad - Wspólnie Przez Świat

Top miejsca do zobaczenia w Kapsztadzie

Kapsztad (Cape Town) to absolutne zaskoczenie, totalna zmiana postrzegania Afryki. Bez wątpienia zauroczył nas zapierającymi dech w piersiach widokami, bogatym dziedzictwem kulturowym i kosmopolitycznym klimatem.

Położony na południowo-zachodnim krańcu RPA, Kapsztad oferuje mnóstwo atrakcji do odkrycia. Bez względu na to, czy zapragniesz surfingu, pójścia na trekking, czy spędzić czas z rodziną w restuaracji z widokiem na ocean. W Kapsztadzie z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

W tym wpisie przedstawimy nasze top miejsca, które warto odwiedzić w Kapsztadzie i jego bliskiej okolicy, ukazując różnorodne i fascynujące doświadczenia, jakie to miasto ma do zaoferowania.

Kapsztad potrafi zaskoczyć i zmienić wyobrażenie o Afryce

Co zobaczyć w Kapsztadzie?

Kapsztad ma naprawdę wiele do zaoferowania i wszystko jest na wyciągnięcie ręki. To nasza top lista miejsc, których trzeba doświadczyć będąc w Kapsztadzie:

 • Góra Stołowa (Table Mountain)
  Wjazd kolejką górską + Trekking
 • Lion’s Head
  Trekking na zachód słońca
 • Więzienie na wyspie Robben
  Miejsce przetrzymywania Nelsona Mandeli
 • Kolorowe domki w Bo Kaap
  Bogata historia + Insta spot
 • Signal Hill
  Piknik przy zachodzie słońca

Ikona Aplikacji Mobilnej - Wspólnie Przez Świat

Stworzyliśmy interaktywny przewodnik po Kapsztadzie na telefon w aplikacji StarGuide. Znajdziesz tam między innymi plaże, punkty widokowe oraz restauracje, które musisz odwiedzić będąc w Kapsztadzie.

Trekking na Górę Stołową

Majestatyczne wzgórza królują nad centrum Kapsztadu i są znakiem rozpoznawczym tego miasta. To miejsce gdzie spotyka się ocean z górami. Jak dla nas jest to najcudowniejsze połączenie: móc usiąść na szczycie i podziwiać ocean.

Żeby móc doświadczyć pięknych widoków, trzeba dotrzeć na sam szczy płaskiej jak stół góry. Można to zrobić na dwa sposoby: kolejka górska lub hikking.

WIEKJEDNA STRONĘW DWIE STRONY
Poniżej 4DarmowyDarmowy
Od 4-17R120 / 28 PLNR195 / 45 PLN
Powyżej 17R220 / 51 PLNR340 / 78 PLN

Powyższe ceny są na 2023 rok i w zależności od pory dnia ceny nieznacznie się różnią.

Aktualne ceny bieletów znajdziesz na oficjalnej stronie kolejki górskiej.

Połączyliśmy oba sposoby, w pierwszą stronę wjechaliśmy kolejką górską, która jest ciekawym doświadczeniem. Środek wagonika się obraca wokół własnej osi, tak aby każdy mógł zobaczyć widoki z każdej strony. a zeszliśmy szlakiem Platteklip Gorge.

Trekking może wydawać się łatwy, jednak niech Ciebie to nie zwiedzie, często trzeba pokonywać wysokie komienne stopnie a ekspozycja na wysoką temperaturą potrawi niesamowicie wykończyć.

Lion’s Head

Jeżeli lubisz trekking to zdecydowanie miejsce dla Ciebie. Widoki jakich doświadczysz z pewnościa wynagrodzą wysiłek włożony żeby wejść na sam szczy.

Pierwsza część hikkingu jest bardzo łatwa, jest to w zasadzie spacer szeroką szutrową drogą z lekkim wzniesieniem.

Najgorszy odcinek to wspięcie się po pionowej ściance po łańcucha, jednak można ją ominąć i pójść trochę na około. Polecamy w szczególności podczas zejścia na dół po zmroku.

Najpiękniesze widoki są podczas zachodu słońca. Zabierz jednak czołówkę albo naładowany telefon, żeby doświetlać sobie drogę po zmierzchu.

Ostatni etap to wejście po pionowej drabince do góry i od tamtego momentu możesz cieszyć się cudowną panoramą Kapsztadu.

Jeżeli się zastanawiasz czy to Twoje dziecko da radę, nie jest to najłatwiejszy szlak, natomiast nasz sześciolatek samodzielnie dał radę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są odcinki, które są bardziej wymagające.

Tak jak wcześniej pisaliśmy jest to unikatowe miejsce, naładuj telefon, zabierz aparat i uwiecznij cudowne widoki. Jeśli interesuje Ciebie czym robimy zdjęcia, zobacz nasz aktualny sprzęt

Wyspa Robben

Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest muzem dającym wgląd w burzliwą przeszłość Południowej Afryki i walkę przeciwko apartheidowi.

Można się tam dostać promem i zwiedzić kompleks więzienny, w tym dawne cele więzienne, kamieniołom wapienny, w którym Nelson Mandela i inni więźniowie ciężko pracowali.

Aktualne ceny znajdziesz na oficialnej stronie muzeum Robben Island.

WIEKCENA
poniżej 18 roku życiaR310.00 / 74 PLN
powyżej 18 roku życiaR600.00 / 140 PLN
4 lata i poniżejBezpłatnie

Pomimo tego, że przewodnik, który był osadzony w tym więzieniu przejmująco opowiada, historię, to muzeum wypada blado na tle muzeum aparthaidu w Johanesburgu.

Kolorowa dzielnica Bo KAap

Bo-Kaap to tygiel kultur, sięgający XVIII wieku, gdy okolica była głównie zamieszkiwana przez związanych niewolników z Malezji, Indonezji i innych części Azji Południowo-Wschodniej.

Okolica jest również domem dla znaczącej społeczności muzułmańskiej, a wyraźny wpływ islamu jest widoczny w meczetach, modlitwie i lokalnej kuchni.

Dzielnica ta nie uchodzi do najbezpieczniejszych w Kapsztadzie. Odradzamy obnoszenie się ze sprzętem foto

Jednym z najlepiej znanych elementów Bo-Kaap są jego kolorowe domy. Spacerując przez dzielnicę, zostaniemy przywitani przez rzędy domów pomalowanych na jaskrawo niebiesko, różowo, żółto i zielono.

Kolorowe fasady nie są jedynie dla celów estetycznych; mają one ważne znaczenie kulturowe i historyczne. Według lokalnej tradycji, domy były malowane w jaskrawe kolory, aby uczcić zakończenie Ramadanu, islamskiego miesiąca postu. Ta tradycja przetrwała wieki i dzisiaj kolorowe domy Bo-Kaap stanowią symbol tożsamości kulturowej i wytrwałości społeczności.

Polecamy wynając samochód i doświadczyć RPA poza Kapsztadem. Przejechać się malowniczą trasą Garden Route, pójść na trekking w parku narodowym Robberg, czy odwiedzić pingwiny na Boulders Beach.

Historia Kapsztadu w pigułce

Historia kształtowana była przez kultury rdzennej ludności, kolonizację europejską oraz walkę z apartheidem. Początkowo tereny te były zamieszkiwane przez rdzennych ludów San i Khoikhoi.

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska założyła osadę w 1652 roku, a następnie władzę przejęli Brytyjczycy w 1795 roku. Kapsztad pełnił rolę strategicznej bazy morskiej Brytyjczyków i był świadkiem konfliktów podczas wojen burskich.

W 1948 roku wprowadzono apartheid, czyli politykę segregacji rasowej i dyskryminacji. Apartheid zakończył się w 1994 roku, a obecnie Kapsztad jest znanym z bogatego dziedzictwa kulturowego i pięknych krajobrazów miastem o wielokulturowym charakterze.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące RPA lub innych zagadnień związanych z podróżami, napisz do nas na Instagramie, na pewno odpowiemy i postaramy się doradzić jak najlepiej potrafimy.

Follow us on