Image Alt

Blog

Wspólnie Przez Świat - UK - Old Harry Rocks

Jurajskie wybrzeże – Old Harry Rocks

Zauroczenie klifami w Eastbourne i Seven Sisters postanowiliśmy odwiedzić Dorest. Jest to część wybrzeża jurajskiego (Jurassic Coast) na południu Wielkiej Brytanii. Zaczyna się w Exmouth (Orcombe Point) i ciągnie się przez około 150km aż do punktu widokowego w Old Harry Rocks. Ten obszar obejmuje cztery odrębne regiony geograficzne – East Devon, West Dorset, Weymouth i Portland oraz Purbeck – z których każdy zawiera kultowe miasta, wioski i przepiękne krajobrazy.

Więcej szczegołowych informacji o Jurajskim wybrzeżu znajdziesz na oficjalnej stronie Jurasic Coast. Przeczytasz tam między innymi o Old Harry Rocks, ale o wszystkich punktach wchodzących w skład wybrzeża. Dodatkowo znajdują się tam informację o aktualnych wydarzeniach i gdzie można zostać na noc.

W planie mieliśmy jeszcze odwiedzenie słynnego Durdle Door, jednak w długi weekend było to zwyczajnie niemożliwe. Dojeżdżając już do tego miejsca, Policja kierowała ruchem mówiąc, że nie ma już miejsca na parkingach. Trzeba się liczyć, że w szczycie sezonu jest to dość popularne miejsce.

Jurajskie wybrzerze, czyli 185 milionów lat zapisanych w skałach

JURAJSKIE WYBRZEŻE

Dlaczego to miejsce jest wyjątkowe z punktu geologi, zostało świetnie zobrazowane na oficjalnej stronie Jurajskiego wybrzeża. Wyobraź sobie swoją ulubioną trylogię filmową.

Teraz wyobraź sobie, że pierwszy film jest pokazywany tylko w Szkocji, drugi tylko we Francji, a trzeci tylko w Brazylii. Irytujące, prawda? Teraz wyobraź sobie, że natknąłeś się na małe kino na południowym wybrzeżu Anglii, które pokazuje całą trylogię, wszystkie trzy filmy w wersji reżyserskiej w jednym miejscu.

Tak właśnie wygląda Wybrzeże Jurajskie przez trzy okresy geologiczne: triasowy, jurajski i kredowy.

Te trzy okresy historii Ziemi łącznie składają się na erę mezozoiczną, trwającą od około 250 do 65 milionów lat temu. Skały, które oferują prawie kompletny zapis tego całego czasu, są rozrzucone wzdłuż Wybrzeża Jurajskiego, trochę jak strony książki.

DOJAZD DO OLD HARRY ROCKS

Jak pewnie się domyślasz jest wiele możliwości, komunikacja miejska w całej Wielkiej Brytani jest bardzo rozbudowana i funkcjonuje wyśmienicie. 

Szczegółowe i aktualne informacje o możliwościach publicznego transportu, znajdziesz na oficjalnej stronie Jurasic Coast. Jeśli rozważasz, przyjazd z Londynu, to możesz skorzystać z South Western Railyway.

Wybraliśmy samochód, ze względu na połączoną wycieczkę do Stonehenge. Z południowego Londynu, to zaledwie 3h.

Podróż z dzieckiem

Zostawiając samochód u przemiłej Pani w restauracji, trzeba około 30 minut spacerować przez leśne ścieżki i łąki żeby dostać się do klifów Old Harry Rocks. Dla Szymka już sama wędrówka dawała mega frajdę, biegał beztrosko po polanach w trawie po kolana goniąc motyle i świerszcze.

Mieliśmy mega szczęście i świeciło piękne słońce, a na samej górze nie ma gdzie się schronić przed nim, więc zdecydowanie zalecamy wziąć czapkę i krem do opalania dla naszych pociech. Nie wspominając oczywiście o wodzie. Na samej górze trzeba być ostrożnym, w dużej mierze wzdłuż klifów nie ma zabezpieczeń.

 

CZY WARTO?

Pomimo tego, że bardziej polecamy Seven Sisters, to zdecydowanie warto odwiedzić Old Harry Rocks, wpisane do UNESCO World Heritage, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie widziało się wapiennych klifów. Może spokojnie spędzić tam długie popołudnie, rozłożyć koc, zrobić piknik i cieszyć się przepięknymi widokami. Dodatkowo można na dole wypożyczyć kajaki albo rejs łódką i zobaczyć kredowe klify z totalnie innej perspektywy!

Post a Comment

Follow us on