Image Alt

Blog

Stonehenge - Wspólnie Przez Świat

Stonehenge – 5000 lat historii

Wracając już ze Stonehenge, zaczęliśmy rozmawiać czy warto je odwiedzić, co nam się najbardziej podobało, takie nasze standardowe “zachwyca czy nie zachwyca” ? Wspólnie stwierdziliśmy, że najlepiej nie mieć żadnych oczekiwań od miejsc, do których się jedzie. Nie patrzeć przez pryzmat Instagrama czy Pinteresta, który inspiruje wielu z nas do podróży, jednak też potrafi rozczarować.

Nas oczywiście Stonehenge nie zawiodło, a wręcz jeszcze bardziej zafascynowało, swoją wyjątkowością. Jadąc samochodem wspólnie przesłuchaliśmy darmowego audio przewodnika, który możesz pobrać na swój telefon. Aplikacja Stonehenge jest dostępna zarówno na iOS jak i na telefony z systemem Android i co więcej jest również po Polsku. Z przewodnika dowiedzieliśmy się jak powstały kręgi, jakie miały najprawdopodobniej przeznaczenia, skąd transportowano tak wielkie kamienie i wiele innych ciekawostek o tym magicznym miejscu. 

Jeśli marzysz o wejściu do kręgów, to jest, to możliwe jedynie dwa razy w roku na przesilenie zimowe i letnie. Natomiast sytuacja potrafi się zmieniać, dlatego warto sprawdzić aktualne możliwości na oficjalnej stronie

Stonehenge to zdecydowanie nie tylko sterta kamieni, to coś bardziej magicznego

DOJAZD DO STONEHENGE

Kompleks Stonehenge znajduje się zaledwie 150km od południowego Londynu, jeśli masz w zanadrzu jeden dzień, który chcesz przeznaczyć na poznanie historii kamiennych kręgów, blisko sprzed 5000 lat, możesz to spokojnie zrobić wyruszając z Londynu.

Masz tak naprawdę dwie opcje, samochodem albo komunikacją miejską. W zależności od możliwości i preferencji, obie opcje zajmują około 2,5h z południowego Londynu. Pamiętaj jednak, że kolej i autobusy są bardzo dobrze rozwinięte w Wielkiej Brytani, jest dużo możliwości a podróż jest komfortowa. 

Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny można skorzystać z South Western Railway i kierować się do Salisbury, bo właśnie tam leży Stonehenge. W mieście Salisbury należy już szukać autobusu Stonehenge Tour, który zawiezie Ciebie pod sam obiekt.

BILETY I GODZINY OTWARCIA

W większości atrakcji w Wielkiej Brytani, bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, co nie znaczy, że nie da się kupić na miejscu. Jednak często bilety kupione online są tańsze. Skoro jesteśmy już przy cenach, przy muzeum znajduje się ogromny darmowy parking, wejście do muzeum kosztuje około £20 za osobę.

BiletZ donacjąBez donacji
Dorośli£23,30£21,10
Dzieci (5-17)£14,00£12,70
Rodzinny (2 dorośli, do 3 dzieci)£60,60£54,90
Rodzinny (1 dorosły, do 3 dzieci)£37,30£33,80

Tip and Tricks:

Dla turystów z za morza 😉 Można kupić 9-dniowy albo 16-dniowy karnet do ponad 100 obiektów z listy English Heritage, który zwraca się w zasadzie po wizycie w trzech obiektach. 

Karnet9 dni16 dni
1 dorosły£38,00£45,00
2 dorosłych£66,00£76,00
Rodzinny (2 > 18 lat i max 4 < 18 lat)£75,00£86,00

Obiekt jest otwarty od 7:00-19:00, w okresie zimowych zamknięcie jest o godzinę szybciej. My zarezerwowaliśmy bilety na 16:30, co w zupełności starczyło na odwiedzenie muzeum spacer przez pola oraz spędzenie czasu przy kręgach. 

Pamiętaj, że godziny otwarcia i ceny mogą zmieniać się na przestrzeni czasu,  przed przyjazdem sprawdź na oficjalnej stronie English Heritage, tam też możesz kupić online bilety.  

Jak odwiedzić Stonehenge za darmo?

Oczywiście nie musisz kupować biletu, żeby zobaczyć same kamienne kręgi. Znajdują się one przy głównej trasie, więc możesz zboczyć z niej i przejść się wzdłuż ogrodzenia, przez które zobaczysz budowlę. Zobacz jak to wygląda na Google Street view. 

Podróż z dzieckiem

Nie ma znaczenia, czy podróżujesz z dzieckiem czy nie, wygodnie sobie zarezerwować cały dzień na Stonehenge wraz z dojazdem. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to tylko budynek muzeum, ale kompleks rozległy na wielu kilometrach.

Główna atrakcja czyli, kamienne kręgi są oddalone od budynku około 30 min pieszo. Droga prowadzi przez malownicze pola, gdzie można bardziej zanurzyć się w historię miejsca, zwłaszcza słuchając audioprzewodnika, a co więcej można spotkać krówki, które pasą się po polu i wchodzą na główną ścieżkę. Szymek uwielbia wszystkie zwierzęta, więc dla niego było to ekstra przeżycie. Dodatkowo spacerując można dostrzec w oddali kurhany i wały o których dowiesz się więcej w z przewodnika audio. 

Jeśli pogoda sprzyja, to zdecydowanie polecamy opcje pieszą, natomiast kiedy aura zrobi się bardziej kapryśna, można skorzystać z darmowych autobusów.

CZY WARTO?

Jeśli jedziesz tylko, żeby zobaczyć “stertę kamieni”, to nie warto, bo nie zrobią one na Tobie takiego wrażenia, że spadnie Ci szczęka. Natomiast jeśli poznasz genezę i okoliczności budowy, zanurzysz się historię sprzed 5000 lat i zrozumiesz dlaczego ta budowla jest tak znacząca i wyjątkowa dla ludzkości, to WARTO.

Post a Comment

Follow us on