Image Alt

Blog

Wynajem kampera w Australii - Wspólnie Przez Świat

Jak i gdzie wynająć kampera w Australii

Podróżując przez USA zakochaliśmy się w van life. Poczucie wolności, którego wtedy doświadczyliśmy, spowodowało, że zdecydowaliśmy się przejechać zachodnie i wschodnie wybrzeże Australii. 

Ikona - Mam pytanie - Wspólnie Przez Świat

Poniżej znajdziesz kilka „gdzieśiów”, które ułatwią Ci podróżowanie samochodem przez Australię. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie o Australię, Zuzka obsługuje nasze call center 24h/7 ?

Mamy tak dobre wspomnienia z Travellers Autobarn w USA, że i tym razem w Australii wynajęliśmy od nich kampervan. Co więcej są już plany na odwiedzenie Nowej Zalendii, a kto wie, może i nawet w Japonii.

Myślisz o przejechaniu Australii, myśl jak o całej Europie

Gdzie można zostać na noc?

Zarówno wschodniej jak i zachodniej Australii byliśmy zaskoczeni, jak bardzo rozwinięta jest infrastruktura kampingów.

Jest bardzo dużo, różnorodnych kampingów, zdecydowanie znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Pomocna jest darmowa aplikacja Campermate, która pozwala wyszukiwać kampingi zarówno bezpłatne jak i te za które trzeba zapłacić.

Ikona Aplikacji Mobilnej - Wspólnie Przez Świat

Aplikacja Campermate ma możliwość pobrania offline, która nie wymaga połączenia do internetu. 

Dostępne są rożnego rodzaju opcje: darmowe parkingi, darmowe rest area, oraz płatne, nawet takie z basenem, restauracją, pralnią, czy placem zabaw.

Wszystko zależy od Twojego budżetu oraz preferowanego stylu życia w kampervanie.

Jeżeli zastanawiasz się jak jak wynająć samochód (campervana) w USA, sprwdź nasz artukuł na ten temat. Znajdziesz tam kluczowe informacje na ten tema.

Darmowe kampingi

W szczególności na wschodnim wybrzeżu jest bardzo dużo darmowych kampingów z dostępem do toalety, czasem nawet z miejscem do uzupełnienia wody, czy darmowym prysznicem.

Pewnie się zastanawiasz jak wyglądają na takich kampingach toalety. Ku naszemu zdziwieniu, nie były to standardy polskich dworców kolejnych sprzed 10 lat. 

Co prawda standard toalet jest rożny czasem są to typu ToiToi, a czasem normalna porcelana ? bardzo rzadko zdarzało się że były bardzo brudno, zazwyczaj są czyste i zawsze z papierem toaletowym ?. 

Płatne kampingi

Jak już zatęsknisz za ciepłym długim prysznicem, pachnącymi ubraniami, czystymi toaletami, połączeniem do WiFi, możesz nocować na płatnych kampingach.

Z tej opcji głównie korzystaliśmy na zachodnim wybrzeżu, ze względu na to, że czasem potrzebowaliśmy dostępu do internetu. Operator, którego wybraliśmy, Optus, nie ma najlepszego zasięgu w tej cześć Australii. Zdecydowanie lepiej wypada sieć Telstra.

Płatny kamping jest też świetną opcją jak musisz zrobić pranie, czy doładować sprzęt elektroniczny. 

Kampervany od Travellers Autobarn są wyposażone w panele słoneczne, dlatego nawet gdy byliśmy na płatnych kampingach, to wybieraliśmy opcje unpowered, czyli bez podpięcia do prądu. Ta opcja jest zawsze tańsza. 

Wynajem kampera w Australii - Wspólnie Przez Świat

Ikona - Przydatne Informacje - Wspólnie Przez Świat

W szczycie sezonu, może być ciężko znaleźć dla siebie miejsce. Kilka razy zdażyło nam się łapać ostatnie miejsce, a byliśmy poza sezonem.

Wynajem kampera w Australii - Wspólnie Przez Świat
Gdzie tankować I UZUPEŁNIĆ WODĘ

Na stacji benzynowej hehe ? Na większości stacji benzynowych Ampol, BP, Mobil, Puma znajdziesz krany do uzupełnienia wody w kampervanach. Upewnij się podczas odbioru samochodu, czy wąż ma szybkozłączki z przejściówkami na różną wielkość kranu. 

W Australii brudną wodę po umyciu naczyń, można spuszczać bezpośrednio do gleby, w związku z czym nie musisz się martwić szukanie miejsc do opróżnia „ścieków”.

Jeżeli wybierasz się na zachodnie wybrzeże, tankuj na maksa jak tylko masz możliwość, zwłaszcza jak cena jest dobra ? Odległości między stacjami potrafią być duże, a niektóre z nich NIE są czynne cała dobę. 

Zdarzyło się nam, że musieliśmy nocować nieoczekiwanie bliżej stacji, która była już zamknięta, ze względu na to, że do następnej byśmy już nie dojechali. 

Ciekawostką było dla nas, że tankuje się tutaj benzynę 91 oktanową. 

Ikona - Lokalizacje - Wspólnie Przez Świat

W Australii Google Maps pokazuje ceny paliwa, warto sprawdzić gdzie jest najtańsze paliwo. 

Gdzie się myć i robić zakupy

Jeśli Twój budżet Ci na to pozwala to możesz codziennie spać na płatnych kampingach z dostępem do ciepłych pryszniców. 

Natomiast jeśli podróżujesz budżetowo, pytaj na stacjach benzynowych. Od Cairns do Sydney korzystaliśmy tylko z takich pryszniców. Niektóre są darmowe, jednak zazwyczaj trzeba zapłacić od 3-5 AUD za prysznic. Z naszego doświadczenia najlepsze są na BP 🙂

Najtańszy z marketów to Coles, Aldi. Jest jeszcze Woolworths, który ma w ofercie inne produkty, jest trochę droższy niż pozostałe, ale często są promocje.

Ikona - Ekologia - Wspólnie Przez Świat

Miej na uwadze środowisko i rozważ kupienie biodegradowalnego płynu do mycia naczyń. 

Jeśli chcesz kupić alkohol, próżno szukać go w markecie. Zazwyczaj tuż obok marketu jest BWS lub inny dedykowany sklep tylko z alkoholami.

Gdzie płacić za autostradę

W zachodniej części Australi nie ma płatnych autostradami, a przynajmniej w 2023 roku nie jechaliśmy takimi.

Natomiast we wschodniej części tuż przed Sydnej jak i w samym Sydnej, są płatne odcinki. Najwygodniej jest zainstalować aplikcaję Linktgo na telefon, która jest dostępna zarówno na Android jak i iOS.

Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu i wybierzesz opcje płatności (Paypal, karta kredytowa) i automagicznie pieniądze znikną Ci z konta ? jak przejedziesz przez płatny odcinek.

Ikona Aplikacji Mobilnej - Wspólnie Przez Świat

W ustawienia aplikacji Google Maps możesz ustawić „Unikaj opłat”, żeby nie płacić za autostrady.

 

Pewnie się zastanawiasz, ale skąd aplikacja bedzie wiedzieć kiedy oddam samochód, świetnie to rozwiązano, bo podczas rejestracji należy podać czy to wynajmowany samochód i podać datę oddania. W ten sposób nie musisz się pamiętać, żeby usunąć konto, anulować subskrybcje itp.

Post a Comment

Follow us on