Image Alt

Blog

Wspólnie Przez Świat - Szkocja North Coast 500- Eilean Donan Castle

Zamek Eilean Donan na NC-500 w Szkocji

Udając się w dalszą drogę z Smoo Cave i Cannabeinne Beach, wzdłóż North Coast 500 (NC500). Po dwóch stronach drogi otaczają nas żółte kwiaty janowca ciernistego, którego zapach można poczuć zewsząd… w oddali widać skały, droga jest pusta, a my jedziemy poprostu jak zahipnotyzowani.

Zaczął się ten odcinek drogi, w którym masz ochotę zatrzymać się co chwilę i nasycić się widokami, zrobić zdjęcie, po czym wsiąść do samochodu, przejechać za następny zakręt i zrobić dokładnie to samo…

EILEAN DONAN CASTLE prosto z naszych wyobrażeń o szkocji

Eilean Donan Castle

Gotów_a na krótką notkę historczyną? No to lecimy, ten przepiękny zamek został wzniesiony w 1220 roku przez króla Aleksandra II. Jak dobrze wiemy, nic nie powstaje w mgnieniu oka, tak i tym razem, budowano, odbudowywano go i modernizowano na przestrzeni wieków. co możesz zobaczyć tutaj.

Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od biskupa Donana, który przybył w te okolice w VI wieku. Aktualnie jest w rękach prywatnych rodziny MacRae, o której możecie poczytać w książce o tym samym tytule.

Turbo ważne – w niektóre dni zamek jest totalnie wyłączony dla turystów, ze względu na organizowane wesela i inne uroczystości. Wszystko znajdziesz na oficjalnej stronie obiektu Eilean Donan.

Godziny otwarcia zamku różnią się na przestrzeni roku, dlatego warto sprawdzić na oficjalnej stronie Eilean Donan Castle, zazwyczaj jest to 10:00 – 17:00. A i przypominamy o wcześniejszej rezerwacji biletów, jak do większości atrakcji w Wielkiej Brytanii ?

Przez to, że snuliśmy się po drodzę niemogąc się tym samym nacieszyć widokami, przyjechaliśmy już w godzinach, kiedy zamek był zamknięty.

Jednak już sama sceneria wokół robi i tak niesamowite wrażenie… piękny kamienny most łączący ląd z wyspą dodają temu miejscu wyjątkowej magii, jakby prosto wyciągniętej z naszej wyobraźni…

Myślimy, że nie trzeba nikogo przekonywać, że średniowieczny zamek, rycerze, smoki, to niesamowita atrakcja podczas podróży z dzieckiem.

To jest dosłownie to jest ten zamek, który wyobrażaliśmy sobie w naszych głowach, zanim jeszcze wyruszyliśmy do Szkocji.

Wspólnie Przez Świat - Szkocja North Coast 500- Eilean Donan Castle

Po drodze do zamku zajechaliśmy do słynnego domku ze szkockich pocztówek. Zabij nas, ale nie wiemy z czego wynika jego wyjątkowość i dlaczego właśnie, on znjaduje się na wielu pocztówkach  ? Zwykły biały domek z czerwonym dachem znajdujący się w Ardheslaig

Wspólnie Przez Świat - Czerwony domek z pocztówke w Szkocji - NC 500
vanlife

Co jakiś czas mijamy kampery, które przypominają nam jakie vanlife jest super. Śpisz kiedy chcesz, zatrzymujesz się kiedy chcesz, robisz kawę kiedy chcesz (o ile nie wieje i możesz rozstawić swój palnik hehe). Piątego dnia podróży drogą NC500 docieramy na wyspę SKY, która dała nam ostro w kość.

Post a Comment

Follow us on